Protéká ti nekontrolovatelně měsíční rozpočet? Čas utěsnit díry

Protéká ti nekontrolovatelně měsíční rozpočet? Čas utěsnit díry

Jak tančit v dešti?

Peníze jsou jako voda. Většinou přichází nepravidelně v podobě více či méně vydatného deště, aby zavlažily naše vadnoucí záhony životních kratochvílí. A taky podobně jako malý potok plynule odtékají z našich účtů a peněženek. Je samozřejmě chytré na tomto toku postavit umělou nádrž a v ní zadržet tok na horší časy, tedy spořit. Taky je užitečné umístit na ty správné místa stavidla, které vám řeknou, jak daleko můžete ve svém hospodaření zajít. Například já si nechávám všechny peníze posílat na účet a zásadně vybírám jen po sedmi stovkách. Protože známý zákon peněz je ten, že mnoho peněz v peněžence má tendenci se odpuzovat. Naopak poslední dvě stovky v drobných se vás budou držet jako klíště. Ale pravidelně se celé řadě z nás stává, že přijdou období sucha a místo abychom se čvachtali radostně v tom zbytku, vzhlížíme k prvním kapkám. Je to nutné? To si nemyslím. Pojďme projít kritická místa a zamyslet se, proč nám místy náš tok mezí v neznámé krajině.

Jídlo

Pomineme-li bydlení, platíme měsíčně nejvíce za potraviny. Řekl bych, že i vám se často stává, že nakoupíte doslova pár věcí, sotva pokryjete dno košíku, a zaplatíte pár set korun. Nákupy ve velkém jsou výhodné, pokud kupujete zlevněné zboží jaksi do zásoby. Ale jinak doporučuji nakupovat spíš v malém a pravidelně. Je otravné denně chodit do obchodu. Ale tvrdé pečivo, prošlé jogurty, zelenina a ovoce, které často hnijí už na pultech, to vše letící do koše? Jako byste tam vyhodili drobné mince. Zvláště poslední jmenované zdravé plody berte jen v množství, které sníte během dvou dnů. Dnes prodávaná kvalita je opravdu strašná, zvláště pak akční zboží to má většinou za pár. A je nesmysl mít tři kila banánů za pár korun, pokud v rozumné době sníte maximálně třetinu. Kapitolou samou pro sebe je jídlo v restauraci či zastávka v kavárně. Pokud si jdete jednou za čas dopřát, což je naprosto správné, doporučuji si to užít. Řada z nás má tendenci hledat v jídelním lístku ty levnější jídla, ačkoliv má chuť na něco lepšího. Nebo si dám jen kávu, zákusek oželím. Tahle kompenzace však nevede k žádnému užitku, pokud máte dojem, že jste se ošidili. Nakonec to dopadne, že místo jednoho naplno prožitého okamžiku týdně si dopřejete několikrát po sobě s výčitkami, že to ani za to nestojí.

Jídlo

Nečekané nezbytnosti

Každý měsíc přicházejí nečekané výdaje. Rozbije se vám zip na bundě, praskne žárovka ve stolní lampičce, hůře vám třeba odejde školní notebook. Tyhle okamžiky v nás vyvolávají paniku. Nejsme na ně připraveni a není na ně připravena ani naše peněženka. Máme tendenci pak jednat zkratkovitě a to nemusí být efektivní. Okamžitě běžet do prvního obchodu a nakoupit může být funkční z hlediska řešení našeho problému, nikoliv z hlediska ekonomiky. Je opravdu nutné vygooglit opravny notebooků a běžet do té první? Samozřejmě ne, projděte jich víc a vyberte tu, která dá nejlepší cenu. Stejně většinu věcí nevyřešíte na počkání a propos, když už něco akutně chybí, můžete to bezpochyby postrádat i o dvě hodiny déle. A když už mluvíme o vyčkávání, tak zkuste neprokrastinovat svoje výdaje. Bezpochyby u spousty věcí víte, že je budete v nějakém časovém horizontu potřebovat. Dárek k narozeninám, oblečení, ve kterém půjdete ke státnicím, letní koupací oděv. Není nutně pravda, že na poslední okamžik je vše ve výprodeji. Naopak o to málo se pere hromada těch, kteří tahají tvrdou měnu, aby vůbec něco měla. Berte, dokud máte z čeho platit a můžete si vybrat – nejen nejlepší cenu.

U nečekaných výdajů máme tendenci jednat zkratkovitě. Click to Tweet

Zábava

Nejhůř se odolává výdajům, které souvisí se skupinovou zábavou. Davová sugesce je mocná zbraň, a jakmile zjistíte, že se celá parta domluvila vyrazit do kina na nový film, je opravdu těžké zůstat tím looserem, který sedí doma. Nemluvě o tom, že někde vyrazíte jen tak na hodinu se podívat a zábava se rozjede tak, že se ráno nemůžete dopočítat. Stanovit si měsíční rozpočet na zábavu není znakem toho, že neumíte žít. Naopak získáváte kus svobody. Není přeci lepší, ke konci měsíce mrknou do obálky a zjistit, že vám zbyly ještě tři stovky, než si neustále říkat, tam nesmím, to nemůžu? Můžete je utratit, někam si vyrazit, ale i bezpečně uspořit a další měsíc si užít o něco víc. Tady vám peníze utíkají nejvíce, ale nastavíte-li si správné mantinely, můžete snadno zjistit, že vám naopak bezpečně přebývají. Holt s jídlem toho moc neuděláte, můžete hladovět, ale tím peníze nakonec neušetříte. Nečekané výdaje bolí, tak se před nimi neschovávejte a připravte se na ně. A co se radosti života týče? Správně si ji odměřte a hltejte plnými doušky.

Komentáře k příspěvku

  • MarkyMark

    Vybírat si z bankáče po menších částkách je dobrej tip, já si většinou vyberu šest stovek (3×200 Kč) a vystačí mi to déle, než když bych měl v peněžence litr.