Proč úspěšní lidé pravidelně sportují?

Proč úspěšní lidé pravidelně sportují?

I ty Gatesi?

Nedávno jsem viděl pěknou fotku. Je na ní Bill Gates a Warren Buffett – dva nejbohatší lidé na světě, jak slaví výročí společnosti Berkshire, což není zase tolik zajímavé, kdyby se u toho nepustili i do společného hraní ping-pongu. Stejně tak není problém najít fotku, kdy největší světový magnát hraje tenis a najednou vám dojde, že u bohatých lidé se přídavné jméno „sportovní“ nepojí jen s podstatným jménem „fáro“. Třeba majitel Amazonu Jeff Bezos vášnivě plave. Nebo nejbohatší Čech Petr Kellner by si mohl dát nohy za hlavu, ale místo toho brázdí moře na prkně a v ruce drží „padák“.

Ano, ani s miliardami na účtu se nebrání poměrně dost adrenalinovému kitingu na vysokých vlnách. Jak se zajímáte o další a další lidi, kteří by s přehledem mohli sedět se sklenicí daiquiri na nejexotičtější pláži, zjistíte, že většina z nich aktivně sportuje. A člověk se musí ptát, proč lidé, kteří mají přes sebou potencionálně všechny zážitky světa, plýtvají svým časem na něco tak banálního, jako je třeba hodinový běh po ulici? No, důvodů je spousta a zkusíme je shrnout.

Překonej sebe, dokážeš všechno

Osobně jsem nikdy nesportoval. V tělocviku jsem byl beznadějně nejhorší, neoběhl jsem ani ovál, ve šplhu jsem jen pitomě visel na tyči. Dnes začínám každý den tím, že jdu do fitka nebo běhat. Ne, nemám hromadu volného času a nudou nevím, co dělat, naopak jsem obklopen prací. Ačkoliv pochybuji, že jí mám tolik, co lidé, kteří třeba vlastní několik firem a denně odpoví na desítky či stovky mailů. Přesto začínám den rituálem bolesti. Sportování je namáhavé. Musí být.

Pokud není, nedosahujete zlepšení a netěší vás, když to nakonec zvládnete. A to vnímám jako podstatu, proč se často proti své vůli pravidelně hýbu. Jestli dokážu tohle, uběhnu ty další kilometry, dám si ještě jednu sérii cviků, dokážu ten den cokoliv. A ono to funguje, sednou si a psát v teple pokoje seminárku je hned lehčí, pokud cítíte bolest nohou a myslíte na to, co jste dokázali i přesto, že jste o tom pochybovali.

Mít čas jen pro sebe

V dnešní době je velice náročné najít si chvíli, kdy jste jen sami se svou hlavou. Ve škole se nejde plně soustředit, i když zarputile ignorujete vyučující. Doma jste potom obklopeni svými blízkými, spolubydlícími, nejhůře potom sociálním světem, který si žádá vaši pozornost. Nemluvě o tom, že vždy se máte co učit, případně můžete poklidit zabordelené šuplíky. Při sportování neprokrastinujete. Ale sebevětší námaha je v konečném důsledku odpočinkovou činností pro nejdůležitější orgán ve vašem těle – hlavu.

Protože nemáte ze začátku čas přemýšlet nad ničím jiným, než jak dělat cviky dobře, a potom, kdy už stabilizujete svůj pohyb, nechcete plýtvat mozkovou aktivitou nad ničím jiným, než je pozitivní myšlení. Jak často si přes den uděláme čas, abychom sedli a přemýšleli nad svými úkoly? Či jen snili nad tím, kam chceme směřovat? Většinou nikdy. Ale při sportu nám nic nebrání zabloudit do krajiny představ a potom není na škodu si je po návratu domů hned zapsat. A co lépe, realizovat.

Běhání je nebezpečné

Chci si užívat hodně dlouho

Většina lidí začne, či je k sportu přivedena, aby se tím jednou mohli živit. Což se povede jen zlomku nejvytrvalejších, neboť vrcholový sport je povoláním na plný úvazek. Jaký je potom důvod, se na něj vrhnout ve starším věku? Respektive, jaký důvod mají lidé, kteří si za své peníze mohou koupit přízeň okolí, i když se svými proporcemi neprojdou ani rámem letištní kontroly a svůj předešlý čas věnovali jen podnikání? Přeci zdraví, jak prosté. Spousta z nás má tendenci přemýšlet o tom, co dokáže a vyzkouší, až dodělá školu, najde si vysněnou práci a přičichne k opravdovým penězům. Někdo se ani nebrání tomu, že ty částky budou zcela astronomické. Ale k čemu jsou peníze, když nám tolik zůstane zapovězeno? Kdo by se nechtěl potápět, surfovat na Havaji a prolézt třeba staré chrámy z dob Aztéků a Inků? Jenže fyzická kondice se může ukázat krajně limitující.

Dnes není těžké najít mladé lidi, kteří v dvaceti pěti letech nevyjdou schody, a s věkem do bude ještě horší. Zatímco naše finanční stránka bude čím dál lepší, naše tělo bude chřadnout. A lepší kondici si nekoupíte za sebevětší částku a ani ten nejdražší trenér vás nedostane do formy, pokud neobětujete kus času a pohodlí. A teď se můžete zamyslet, jestli není dobré být připraven už teď a zvyknout si na to, že jakkoliv bohatí budete, hodina cvičení každý den bude jednou tou nejlepší investicí, kterou jste v životě udělali.

Komentáře k příspěvku