Přivýdělek: Rozprodejte se na náhradní díly

Přivýdělek: Rozprodejte se na náhradní díly

Peníze, nebo dobrý pocit?

Mít rozdavačnou povahu není občas na škodu. A pokud k tomu přimícháte trochu ochoty pomáhat druhým, můžete si krásně vylepšit měsíční rozpočet. Řeč je samozřejmě o darování svého těla. Nemusí jít hned o posmrtnou pitvu, o té se ostatně bavit nebudeme, neboť za ni nic nedostanete, jako by vám to nebylo jedno. Ani nepůjde o krajně lechtivé služby, nýbrž o klasické dárcovství. Krev, plazma i pohlavní buňky – vítejte u našeho stručného přehledu, jak si vylepšit morální kredit a stav na účtu.

Krev

Darovat krev je krásný příklad altruismu. Nic za to fyzicky nemáte, ale třeba někdy někdo dostane vaši dávku a přežije smrtelnou nehodu či náročnou operaci. Takže ano, darováním asi 450 ml krve si rozpočet nevylepšíte. Ale drobné bonusy z toho plynou. Některé kliniky nabízí občerstvení, jiné vám rovnou dají stravenku.

Drákuloviny

Pokud pracujete, můžete získat úlevu na daních a taky si v ten den zažádat o placené volno. A to se myslím vyplatí. Ale drobná finanční kompenzace možná je, záleží na tom, jak se k tomu staví vaše pojišťovna a jak pravidelně si necháváte pustit žilou. Naneštěstí to jde jen třikrát (ženy) nebo čtyřikrát (muži) do roka. Věk 18-65 let a dobrý zdravotní stav podmínkou, platí i pro plazmu.

Krevní plazma a destičky

O které se budeme bavit teď. Zde si na vyšetření vyhraďte minimálně dobu jedné přednášky. Zatímco krev z vás vyteče za deset minut, vyextrahovat 700 ml plazmy nebo 200 ml destiček zabere hodinku i dvě. Ale jsou za to čtyři stovky. To je jak jích na osmihodinovou šichtu za pade. Darovat plazmu může zdravý člověk každé dva týdny, tedy to je pro studenta sympatický způsob přivýdělku.

Například Dárcovské centrum Chodov nabízí 400 Kč, možnost sledovat telku, občerstvení a v neposlední řadě bezplatné vyšetření včetně virových onemocnění.

Spermie

Začneme pány, ale i na dámy dojde. Holt to mají muži jednodušší, ale ne o moc. Darovat spermie sice můžou pořád, ale nikoliv navždy o vás někdo bude mít zájem. Ostatně nikdo nechce, aby po světě běhaly stovky vašich potomků (limit je deset mimochodem). V ČR je přes dvě desítky center, které se specializují na asistovanou reprodukci a pravda je, že kvalitních pohlavních buněk je v nich stálý nedostatkem.

Sperma

Na vině jsou převážně přísná kritéria výběru vzorku. Zatímco věk 18 až 35 let a střední vzdělání s maturitou splní kdekdo, perfektní fyzický stav a kvalitní obsah spermií v dnešní zdegenerované době splní jen asi deset procent adeptů. Každopádně pokud projdete, čekají vás až tři odběry a pět set až tisíc korun na ruku. Pokud zkousnete morální dilema, není to špatné. Jen jestli to s plazmou není jistější.

Vajíčka

Ale co se morálních dilemat týče, ty spíš mohou pociťovat ženy. Nejenže jsou to ony, kdo stojí za pokolením lidského rodu, ale hlavně jim odběr nepřináší přílišná potěšení, i když pomoc neplodným párům je dost velkou satisfakcí. A když už to ne, tak 15 až 25 tisíc korun jistě ano, to už jsou krásné peníze.

Stačí být pouze zdravou ženou ve věku 18-33 let a projít řadou vyšetření. Pokud vás doktoři shledají zcela vhodnou, během přibližně patnáct minut trvajícího zákroku vám za celkové anestezie (ale bez řezání) odeberou vajíčka a po dvou hodinách už můžete domů. Avšak je dobré zmínit, že zahraniční kliniky platí řádově dvakrát tolik a nezřídka vám i uhradí náklady na cestu. To samé platí i pro muže, takže kdo má chuť obhlídnout třeba rakouskou pohostinnost.

Vlasy

Někdy je čas na změnu a vaše opečovávané lokny, jež si hýčkáte už od školky, zkrátka musí ustoupit trendy mikádu. Popřípadě jste za sebou nechali svou metalovou minulost a naposledy si chcete pohodit vlasy nikoliv za zvuku brutálního riffu, ale holicího strojku. Hlavně se neukvapujte. Vlasy rostou velmi pomalu a parukáři se po těch pravých mohou zbláznit. Zvláště máte-li přírodní blond vlasy delší jak půl metru, můžete na hlavě nosit i přes pět tisíc korun. Ale ani tmavší typy na tom příliš netratí, takže než půjdete na ježka, važte si každé lokny.

Orgány

Lze darovat lidské orgány? Ano, samozřejmě, ale pokud za to budete chtít finanční kompenzaci, může se stát, že vaše ledvina skončí sice v útrobách letitého multimilionáře, ale zatímco on pak vycestuje ze země, vy skončíte za mřížemi.

Darovat orgány?

Kšeftaření s lidským tělem kromě výše uvedených případů je trestné, což samozřejmě nemění nic na tom, že bezpochyby po světě běhají spousty lidí, kteří si někde ve třetím světě pořídili nové srdce z chudáků, jež se pokusili zaopatřit rodinu. Otázkou je, jestli takové lidi soudit, pokud doma mají pět hladových krků. Ale dost chmur. Už se taky vidíte, jak vámi protéká plazma, holič bere váš vlas a cítíte to šimrání v pohlavních buňkách? To nešustí jen magický papírky, to vás hřeje dobrý pocit u srdce.

Komentáře k příspěvku