Práce v Norsku

Norsko

Norsko je krásná země, kde je průměrná mzda vysoká, a to 175 kr/hodinu, což je 500 Kč/hodinu Měl jsem tu možnost pracovat v Norsku již několikrát, a to jako pekař v Lomu a v severské hospodě na Lofotách. Lofoty jsou považovány za jedno z nejkrásnějších míst v Norsku a jsou oblíbeným cílem turistů.

Jak si najít práci

Pokud chcete pracovat v Norsku, můžete se obrátit na agenturu, nebo si práci hledat sami. Doporučuji hledat práci na Googlu nebo na stránce www.finn.no, kde se také dají sehnat levné ubytování. Důležité je mít základní znalost angličtiny (úroveň B1/B2), ale dobrá znalost je samozřejmě výhodou. Stejně tak je výhodou umět alespoň pár slovíček a frází norsky, i když to není podmínkou.

Doporučuji si práci hledat na Google mapy a rozesílat životopisy do hotelů, nebo na www.finn.no. Kde se dá sehnat i levné ubytování atd…       Základní angličtina (B1/B2) je nutnost, dobrá angličtina je už výhoda. To samí platí i o Norštině. Zaměstnavatel nepočítá, že Norsky umíte. Pokud se ale naučíte pár slovíček a frází, je to výhoda.

Jak se do Norska dostat   

Je to opravdu velká země, proto je třeba i uvažovat o tom, kde budete pracovat. Pokud budete pracovat na Lofotách, které jsou za polárním pruhem ještě nad Islandem. Doporučoval bych letadlo. Myslím si že u Wizz air máte příruční zavazadlo, velký kufr, malý kufr a tak se nějak nabalíte. Pokud letíte z Gdansku, kam jezdí vlaky z Česka, tak je to i levný. Pokud ale pracujete v horách na jihu, auto je vždy výhoda. Může se stát, že obchod jako je kiwi, či extra můžou být i několik desítek kilometrů daleko. Jel jsem přes Německo, trajektem do Dánska a přes Finsko do norska. Cesta mi trvala tři dny, ale je možnost si cestu rozdělit na více dní a udělat si z cesty výlet. Nezapomeňte, že pro cestu do Norska je třeba mít platný cestovní pas nebo občanský průkaz.

Úřady a banka

Již máte sehnanou práci a chystáte se do Norska? Pak se vám určitě hodí několik rad ohledně úřadů a bank. Když budete pracovat v Norsku, je velkou výhodou mít vlastní účet v norské koruně (nok). Když dostáváte výplatu na český účet, můžou se vám strhnout poplatky za transakci. Mít účet v nok vám také umožní počkat na výhodnější kurz nok/czk při měně peněz. Doporučuje se platit v Norsku co nejméně, protože země je na naše poměry docela drahá.

Takže, když tady chcete pracovat, jako první si musíte zařídit tzv. D-number. Což bude vaše identifikační číslo, něco jako u nás číslo občanky. V hodně případech vám s tím pomůže zaměstnavatel, jelikož je to v jeho prospěch. Bez toho nemůžete pracovat. To si zařídíte na úřadě, v každém větším městě. Stačí vyplnit formulář a za tak 2/3 týdny ho dostanete. Poté si můžete udělat výlet do banky.

Máte na výběr většinou dvě banky. Sparebank a DNB. Mám osobní zkušenosti jenom se Sparebank. Když se přihlašujete do aplikace banky v telefonu, potřebujete druhou aplikaci která vám vždycky pošle kód na jedno použití. Asi z bezpečnostních důvodů. Tak si prosím nemažte tu aplikaci z telefonu jako já, nebo si budete muset udělat další cestu do banky. Tam vám to zase znovu obnoví, musíte ale jít jenom na stejnou pobočku, ve které jste si udělali účet. Když si uděláte účet třeba v Lomu a jdete do Sparebank v Oslu, banky nejsou nějak propojený a tak tam o vás nebudou mít žádný záznam. Jak mile máte D-number, tak se musíte zaregistrovat do www.skatteetaten.no, je to úřad, kde získáte Tax card a zjistíte jakou máte daňovou povinnost.

Pro zjednodušení tady těch věcí kolem bank a úřadů je výhoda mít ID-number. Což je nové identifikační číslo, které dostanete až když tady pracujete alespoň půl roku v kuse.

 

Vůbec se toho ale nebojte, vezměte sebou kamarády a přijeďte se podívat dl této úžasné země. Jak píšu, spoustu za vás toho vyřeší zaměstnavatel. Je to v jeho prospěch, protože chce pracovníky na sezónu. Získáte nové zkušenosti, zlepšíte si angličtinu a uvidíte spoustu krásných míst. Příště bych se rád podíval podrobně na Island.

Komentáře k příspěvku