Petr Casanova: „Dodělat vysokou školu je jako budovat projekt“

Petr Casanova: „Dodělat vysokou školu je jako budovat projekt“

Kdo je Petr Casanova?

Úspěšný český podnikatel a zakladatel internetového portálu First Class.

Hlava, to je problém mnoha lidí

Denně inspirujete mnoho lidí, co ale inspirovalo Vás k myšlence projektu First Class?

Stále se rozšiřující počet lidí přesvědčených, že jsou neschopni pozitivně ovlivnit svůj život a posunout ho k cílům, po kterých tajně sní. Přitom je toho schopen úplně každý v této zemi.

First Class funguje od roku 2011, co všechno jeho vzniku předcházelo? Měl jste z dřívější doby zkušenosti s psaním a byznysem?

Samozřejmě. V médiích jsem pracoval od svých 17 let. A to jak v novinách, tak v televizi a nakonec i ve vydavatelství časopisů. K podnikání mě přivedli právě úspěšní lidé, které jsem v médiích potkal, ať už soukromě, nebo pracovně. Zaujali mě svým odlišným myšlením a vybočováním z davu. Když jsem viděl, kam jejich uvažování vede a že jsou schopni dosahovat prakticky neomezených cílů, začal jsem na sobě pracovat přesně tak, jak jsem okoukával. Přesto jsem dělal chyby, které jsou nevyhnutelné, a z nich jsem se poučoval. Všechno, co mě dříve brzdilo, jsem se naučil chápat jinak – jako motivaci. Tím jsem vyřešil svou hlavu. Nasbírat dostatečné informace a zkušenosti je pak už jen otázkou trpělivosti, vytrvalosti, pokory a času. To už je prostě to nejsnazší. Ale hlava, to je problém mnoha lidí. Přesvědčit se, že to prostě mohou zkusit také.

FirstClass

Založil jste také First Class Academy, jaké byly reakce „studentů“?

První ročník absolvovalo 13 000 studentů. Pro většinu to byl naprostý šok. Viděl jsem na vlastní oči – prostřednictvím úkolů, které měli plnit – jak obrovské vnitřní problémy lidé mají. Jak jejich největším soupeřem jsou oni sami. Po několika měsících jsme nastavili intenzivní režim pro ty, kteří na sobě chtěli opravdu pracovat, i s rizikem, že to bude dril. Na nejvyšší úrovni dokončila přibližně stovka studentů, kteří se pustili do podnikání. Část z nich s naší podporou, ať mentorskou, nebo finanční. Především ale bylo vidět, jak obrovskou cestu za pouhý rok ušli. Jak změnili své myšlení. Jak se naučili využívat metod, které znamenají dosahování prakticky neomezených cílů. Závěrečný večer, na který jsem všechny úspěšné absolventy pozval, jsem plánoval jen na pár hodin, ale protáhl se od 14 do 23 hodin s tím, že jsem se všemi ani nestihl pořádně promluvit. Byli plni dojmů a nadšení. Změnilo jim to život. A vůbec nejde jen o podnikání. Spíše se změnili jako lidé. Nesmírně se posunuli.

Nemám čas na zbytečné věci

V čem dle Vás tkví tajemství návštěvnosti Vaší stránky, potažmo předplatitelů tištěné verze?

V tom, že obojí budujeme jako firmu. Jsou to projekty, které musejí mít smysl, jinak jsou pro nás ztrátou energie. To je jediné kritérium, které máme a dodržujeme. Kdybych začal mít pocit, že to, co dělám, nemá smysl, hned jednu sekundu poté to přestanu dělat. Nemám čas na zbytečné věci.

Můžete našim čtenářům prozradit, jaké plány máte v blízké budoucnosti s First Class?

Abych byl upřímný, aktuálně jsme v projektech přibližně pět let napřed. Pohybujeme se v nápadech, které ještě neexistují, a to ani nikde na světě. Všechno směrujeme tak, abychom byli schopni ještě více pomoci ještě většímu počtu lidí, a to v ještě širším záběru jejich problémů. Stoprocentně kopírujeme to, co lidé chtějí, respektive to, k čemu nás inspirují, a my hledáme řešení. No, jak říkám – řešíme to jako firmu.

Mimo jiné jste také autorem knihy 250 zákonů lásky, plánujete nějakou další publikaci?

Ke knize mě dotlačili čtenáři. Je převážně o mém soukromí, mé minulosti, mé cestě a velmi citlivých problémech, které jsem kdy měl. Dotlačili mě k ní proto, že by mě nikdy nenapadlo, že budou lidé až tak podceňovat vztahy. Často mi někdo napsal: „Proč píšete o vztazích na First Classu? First Class má být přece o myšlení úspěšných.“ Probůh, a o čem je úspěch? Jak chce někdo uspět, když nedokáže zvládnout vztahy? Vztahy rozhodují o všem. V rodině, ve škole, v zaměstnání, v podnikání potřebujete zvládnout vztahy se zaměstnanci, zákazníky, dodavateli, konkurencí. Kdo není schopen vyřešit takovou banalitu, jako je osobní vztah s partnerem (když oba chtějí vlastně totéž – mít pohodový vztah), jak chce uspět v životě? Proto jsem publikoval 250 principů, na základě kterých fungují úspěšné vztahy. Ilustroval jsem je na lásce, protože ta je základně blízká snad každému. Ovšem principy vztahů jsou úplně stejné, ať jde o milence, šéfa nebo souseda.

A další publikaci? Psaní knihy je hodně náročné na čas. Já jsem 250 zákonů psal během dvou třináctihodinových letů a prodlouženého víkendu v Paříži. Ale uvidíme. Jako jsem neplánoval tu minulou, neplánuji ani žádnou budoucí. Kniha se snad ani plánovat nedá. To prostě musí přijít.

Dá se podle Vás žít bez peněz? Tím myslím, zda by se dnešní společnost dokázala vrátit například k výměnnému obchodu?

Byl jsem v africké divočině, kde nejenže nemají peníze, ale ani nemají ponětí, co je to panelový dům. Mají zdravější zuby než my, protože bylinu, z níž se dělá zubní pasta, trhají začerstva přímo ze země a hned si jí čistí zuby. Mají uspořádané vztahy, jasné priority, nulový stres. Nic z toho, co máme my, jim nechybí, protože o tom nevědí. Byl jsem také ve Venezuele pod stolovou horou Roraima, kde žijí divoši, kteří chytají do nádob nejzdravější vodu na planetě. Je čtyřicettisíckrát energetičtější než naše vodovodní voda. K tomu, aby byli šťastní, nepotřebují žádné berličky v podobě věcí, kterými si dodáváme štěstí my. Je to na zamyšlení. Nicméně my nežijeme ani v Keni, ani ve Venezuele. A já si neumím představit, co by mi nabídli všichni ti finanční zprostředkovatelé, kdyby zmizely peníze. Co vlastně umějí?

Často se setkáváte s úspěšnými lidmi… Co znamená, že je člověk úspěšný? Existuje obecná rada jak se jím stát?

Úspěch je, dvěma slovy, překonávání překážek. Jak se stát úspěšným je tedy v zásadě jednoduché: začít překonávat problémy. Hledat cesty. Nebát se chyb, které jsou nevyhnutelné a přijdou. Nebát se prohrát. Dovolit si neuspět. Protože v tom je zkušenost, ponaučení, potažmo úspěch.

Petr Casanova

Cílem je už samotná cesta

Jde úspěch a pocit štěstí ruku v ruce?

Zajímavé, že tuto otázku mi ještě nikdo nepoložil. Většinou tazatelé dávají do souvislosti štěstí a peníze. Ano, úspěch a štěstí podle mě jdou ruku v ruce. Protože schopnost uspět dělá člověka šťastným. Ale k tomu si musíme definovat, kdy je člověk vlastně úspěšný (šťastný). Já tvrdím, že nikoli tehdy, když dosáhne stanoveného cíle, ale když za tím cílem kráčí. Tedy cílem je už samotná cesta. Vydat se na ni, už to je úspěch a velké štěstí. Když k tomu dodám, že řada lidí v dnešní době není šťastná, známe odpověď, proč tomu tak je. Nejsou na cestě.

V čem se v dnešní době vyplatí podnikat a investovat?

V čemkoli, co řeší problém dostatečného počtu lidí. Jedna z nejhorších chyb je sledovat, v čem úspěšně podniká někdo jiný, a pak zkoušet totéž. Je to jako houbařit tím stylem, že půjdu za úspěšným houbařem. Je to nejpravděpodobnější způsob, jak najít jen vysbírané plácky.

My se detailní odpovědí zabýváme v každém vydání magazínu. Přinášíme jasné inspirace, co už ve světě funguje a co se vyplatí u nás zkusit. U Čechů je ale problém, že jim trvá hrozně dlouho, než se rozhoupají. Myslí si, že to nebude fungovat. Nechtějí to zkusit. Čekají, až to zkusí někdo jiný. A když to zkusí někdo jiný, řeknou si, že je vlastně už pozdě.

Náš magazín Chudý student je zaměřen hlavně na vysokoškolské studenty, měl byste pro ně nějaké cílené rady? Je dobré začít podnikat už při studiích? Na co by si měli v takovém případě dát pozor?

Nevím, jestli existuje nějaká příznivější doba pro podnikání, než během vysokoškolských studií. Neúspěch nikdy není fatální, protože pořád je to jeden z cílů, který student má. Navíc nikdo nemá takovou podporu od okolí a veřejnosti jako podnikající student. Téměř nikdo podnikajícím studentům nehází klacky pod nohy ani dramaticky nezávidí. A pokud podnikají v oboru, který studují, mají k dispozici ještě profesory. Samozřejmě záleží na škole, kterou studují, ale to už je věc, kterou já neovlivním.

Nezapomeň navštívit FirstClass.cz – Svět a myšlení úspěšných

Největší pozor by si měli dát určitě na nutkání začít s investorem. Předně by měli pochopit vůbec principy podnikání. Začít v malém, tak aby to mohli rozjet z úspor a aby to kapacitně zvládali. Začnou-li v malém, budou dělat jen malé chyby. Ale uvědomí si, jak funguje i velký byznys. Protože principy malého a velkého podnikání jsou v zásadě shodné. Dnes je móda mluvit o start-upech a investorech. Ale investor zbaví každého začínajícího podnikatele firmy hned na začátku, učiní ho de facto zaměstnancem ve své vlastní firmě, otrokem, který je odpovědný za výsledek, a přitom nemůže svobodně udělat nic, bez souhlasu investora. Je to jako někoho svázat do kozelce a říct mu: Leť.

Pro studenty nastal nový semestr, co byste jim popřál?

Aby makali. Aby sosali vědomosti, co nejvíce mohou. Budují základy své budoucnosti. Jde nejen o konkrétní informace, k nimž se dostávají, ale i principy přemýšlení, které si v sobě vytvářejí. Na absolventech vysokých škol je fascinující jedno. Že to jsou vždycky lidé s vysokým get-things-done indexem. Nikdo jiný nemá za sebou tak drsnou soutěž, ve které 99 procent úspěšně složených zkoušek pořád neznamená nic – musíte zvládnout všechno. Všechno, nebo nic. Člověk, který nedokončil vysokou školu, nemůže nikomu tvrdit, že je schopen cokoli dokončit. Absolvent vysoké školy jednoznačně ano. Absolventi jsou pro mě borci.

Dodělat vysokou školu je jako budovat projekt. Úspěch znamená překonávat překážky, jednotlivé zkoušky, i nesložené. Po pádu se znovu zvednout. Přeji všem studentům, ať na sobě pracují tak, aby se nikdy nevzdali. A aby si na konci pyšně před zrcadlem mohli říct: Dokončeno. Done!

Protože to není samozřejmost. A takhle se, mimo jiné, rodí elita.

Komentáře k příspěvku