Nikdy nepodceňuj význam spořící dózy

Nikdy nepodceňuj význam spořící dózy

Chceš-li mít hodně, začni od ničeho

Když se někoho majetného zeptáte, jak to dělá, že má tolik peněz, zcela nikdy vám neřeke, že to je díky šetření. To je logické, peníze zašité do madračky se nerozmnoží, ani kdybyste je denně třeli o sebe. Základem zisku je investice a pocit, že máte peněz stále málo. To první se s omezeným rozpočtem realizuje velmi špatně. Přeci jen si kupovat po jedné akcie a vydělávat přinejlepším koruny není příliš produktivní.

To druhé se však realizuje snadno. Jen je nutné u sebe vyvolat pocit, že se vám nedostává korun, aniž byste je zběsile utráceli. A tento pocit posilovat každý den, nejen tím, že máte peníze na účtu, protože to je stejné, jako když je lovíte z peněženky. Spořící dóza je svým způsobem naprostá blbost, která mi však osobně pomáhá každý den zvládat jakékoliv emoční potíže plynoucí z nedostatku či nadbytku peněz.

Čím více máme peněz, tím rychleji mizí

Ano, je to zkrátka tak, že ať chceme, tak několikrát denně jsme nuceni čelit naší finanční situaci. Málokdo je tak bohatý, aby si mohl zcela vypnout kontrolku výdajů, málokdo je tak spokojený, aby pochopil, že peníze jsou jen nástroj, nikoliv smysl. Nosíme je v peněžence tam a zpátky v jistém množství. Určitě mi dáte za pravdu, že čím více jich u sebe máte, např. jste právě vybrali z bankomatu, tím rychleji je utratíte, obráceně jste schopní chodit i dva dny se stovkou a nic vám nechybí. Ve výsledku jste na nule a pořád v depresi, že buď máte peněz hodně, ale musí vám vydržet (což se nestane), nebo jich máte naopak málo. Nebylo by lepší tento stav kontrolovat? Ano, bylo.

Není ničeho tak málo, aby nemohlo ještě ubýt

Vzít nádobu, ostatně nemusí to být ani průhledná zavařovačka, i když ta postačí, je triviálním krokem, jenž vám otvírá velké možnosti. Avšak následující krok – vyprázdnit každý večer do nádoby své kapsy, je složitější. Přeci jenom jste do teď každý měsíc sotva vyžili a i když hodíte do nádoby jen pár drobáků, může to v součtu dělat i několik stovek na konci měsíce. Které vám přeci budou chybět!

Nebudou. Opravdu nebudou, a kdyby, kdykoliv se pro své peníze můžete vrátit, nemáte-li nenechavého spolubydlícího. Vždy na vás budou čekat na svém místě. Ale ta potupa vytahovat drobné z láhve, zvláště máte-li důmyslný šroubovací vršek, a jít obtěžkán kilogramem mincí. Musím si tu věc opravdu kupovat? Nemusíte, i bez té čokolády se obejdete a na pití si dáte vodu než limonádu z automatu. Potom večer spokojeně sypete drobný do dózy a ulehčíte si nejen kapsy, ale najednou přichází i finanční svoboda. Zjišťujete, že ať jste sebechudší, můžete alespoň trochu ušetřit. Každý den.

Kdy si peníze vybrat? Třeba nikdy

Na začátku jsme si řekli, že šetřit není cestou a tohle se přece podobá šetření jako málo co. Ale to bychom nebyli přesní. Když někdo šetří, tak si třeba měsíčně odloží tři stovky a o prázdninách jede na fesťák. Ale vy nešetříte, vy se jen zbavujete přebytku.

Každý měsíc obdobně mizí vaše peníze z účtu a vy máte pořád stejný tlak na to, abyste je vydělali, ale mizí tlak, že jich máte málo. Protože ony na vás čekají. A ten moment přijde. Najednou začne vaše dóza přetékat a je záhodno s těmi penězi něco udělat. Ale pak vám dojde, jak jste každý den museli otevřít peněženku a korunu po koruně dávat dovnitř, což vás donutí přemýšlet, jestli se tahle investice vyplatí. Pokud ano, je dobré nevzít všechno. Nechat si alespoň jednu třetinu a s tou pokračovat ve svém rituálu.

Třeba se stane, že na svou dózu nikdy nesáhnete. Rozjedete byznys, začnete vydělávat velké peníze a rázem vás pár drobných nebude tlačit. Ale ani pak není nutné na svou dózu zapomínat. Vezměte druhou a cpěte do ní bankovky. Co vám přebývá, to, co vás bude tlačit jít dál. Ano, spořící dóza je naprostá blbost, do které si jen někteří lidé hází peníze, aby mohli kurýrovi rozměnit drobný na účet za pizzu. Nebo si ji potom rozbijí a koupí si nové boty či dokonce zájezd. Jenže kdo má spořící dózu, ten ví, že to není o spoření. Je to symbol. Symbol, že peníze nade mnou nemají žádnou moc a mám jich více, než potřebuji.

Komentáře k příspěvku