NÁVOD: Jak si začít vydělávat jako Youtuber?

NÁVOD: Jak si začít vydělávat jako Youtuber?

Jak lze vydělávat na YouTube?

Dost bylo zdlouhavého povídání o tom, jaký je YouTube fenomén. Jdeme se podívat na to, jak z něj vytřískat YouTube money! Jako tvůrce videí můžete vydělávat tak, že povolíte, aby do nich YouTube umístil reklamu. Ty mají podobu spotů, textové reklamy, ale třeba i anket. Vy pak dostáváte peníze za to, že lidé na reklamu koukají a klikají. Společnost YouTube vám bude následně vyplácet celkem 55 % z čistých příjmů uznaných společností YouTube z reklam zobrazených nebo streamovaných službou YouTube.

Jak na AdSense účet?

Na natáčení obsahu pochopitelně potřebujete kameru a počítač, ale pokud chcete videa zpeněžit, potřebujete především AdSense účet. Registrace je jednoduchá a v účtu vyplňujete i číslo bankovního účtu, na který budete chtít peníze nechat vyplácet.

POZOR: Správně byste měli pro tuto formu výdělku mít živnostenský list (případně vlastní firmu). Pokud navíc nejste plátcem DPH, bude nutné stát se alespoň osobou identifikovanou k dani, protože YouTube vám bude vyplácet peníze z pobočky v Irsku. Zákony jsou zákony.

Po verifikaci účtu pak v administraci AdSense uvidíte veškeré statistiky, nastavení a další podrobnosti.

Aktivujeme zpěněžení

Jakmile máte založený YouTube kanál, natočené nějaké to video s pár zhlédnutími a máte AdSense účet, můžete aktivovat zpeněžení. Prakticky pouze stačí jít do Správce videí a zpeněžení aktivovat. Váš YouTube kanál se prováže s AdSense účtem. Vy pak už jen nastavíte, u kterých videí chcete reklamu mít a u kterých ne. Všechno je opravdu hodně jednoduché, stačí jen číst instrukce. Pokud všechno klapne, měli byste v sekci zpeněžení vidět něco jako tohle:

YouTube zpeněžení videí

Pamatujte na to, že nemůžete přímo ovlivnit, jaké reklamy se budou ve vašich videích objevovat. Toto má pod kontrolou přímo YouTube. V praxi to ale většinou nevadí.

Kolik si můžete jako YouTuber vydělat?

Asi to nejdůležitější je vědět, kolik si jako YouTuber můžete vydělat. Příjem závisí na velkém množství faktorů. Záleží pochopitelně na typu reklam, obsahu videa, státu, ze kterého máte diváky atd.

Moje zkušenost je taková, že u českých videí vlastní tvorby (povídání, nějaké návody a další) mám za 1 zhlédnutí v průměru 1 halíř. Pak už je to jednoduchá matematika! Je to pochopitelně pouze orientační, ale většinou to tak nějak sedí.

Takový Jirka Král – jeden z nejoblíbenějších YouTuberů u nás, který má měsíčně 5 milionu zhlédnutí, si tím pádem čistě z AdSense přijde na přibližně 50 000 Kč měsíčně.

Další peníze pochopitelně můžete mít díky příjmům ze spolupráce s různými firmami. Na to je však zapotřebí již mít stabilní sledovanost a dostatečný počet odběratelů (řádově aspoň desítky tisíc). Navíc komunikace s firmami je někdy dost zdlouhavá a vyčerpávající. Výhodou AdSense je tak to, že vydělávat můžete již od samého začátku. Navíc nemusíte nic řešit, prostě nahrajete video na YouTube a necháte ho žít vlastním životem

Jaká videa natáčet? Rozhoduje strategie a zkušenosti!

Pouze ve zkratce ještě probereme, co natáčet. Mezi oblíbené formáty patří hraní her (tzv. Let’s Play), tutorialy, pranky, rozbalování produktů (neboli unboxing) a v neposlední řadě i různé výzvy, ustálené formáty a také úplně obyčejné vlogy. Především u nich platí, že kvantita je důležitá.

Zjistili to například i ViralBrothers, kteří si pro vlogy založili samostatný YouTube kanál a prakticky každý den natáčí někdy i dost obyčejné věci. Navíc anglicky, což jejich diváckou obec značně rozšiřuje. Mají to v hlavě srovnané, nebo spíš tedy spočítané.

Jakmile budete mít k dispozici první čísla sledovanosti a uvidíte příjmy v AdSense, můžete začít přemýšlet nad tím, jaká videa natáčet. Ostatně i zmíněný Jirka Král se v jednom rozhovoru přiznal k tomu, že videa nenatáčí jen tak, ale s ohledem na předpokládané příjmy.

Cílem je mít co největší sledovanost, ale nezapomínejte na to, že na YouTube někdy kvalita až tak moc nerozhoduje. Můžete sice začít natáčet propracovaná videa plná efektů s dokonalým scénářem, ale budete je stříhat dva týdny a ve výsledku se nemusí chytit. Někdy prostě stačí zapnout kameru na mobilu a natáčet něco zajímavého.

Závěrem už jen dodám, že videa pro zpeněžení musí být vaše autorské dílo. Nemůžete nahrát na YouTube film a čekat, že váš účet nebude zablokován. Stejně tak si dávejte pozor na zvukovou stopu – správně byste měli používat pouze hudbu s licencí, která umožňuje vložení hudby do videa. YouTube umí rozeznat písničku ve videu velmi dobře a pokud si jí bude nárokovat umělec, stane se vaše video v lepším případě němé, v tom horším vám opět zablokují účet.

Na různé formáty YouTube videa vhodného ke zpeněžení jsme se blíže podívali v novém článku NÁVOD: JAK VYDĚLAT NA YOUTUBE? PŘEDSTAVUJEME TRENDY A REÁLNÉ VÝDĚLKY. V něm najdete i konkrétní výdělek kanálu autora článku.

Na cestě mezi úspěšné YouTubery

Držím všem palce, YouTube může být doopravdy velmi zajímavým způsobem vydělávání peněz. Pokud vás tvorba videa baví a jste tak trošku exhibicionisti, tak neváhejte a zkuste to. Někteří zahraniční YouTubeři si vydělávají i desítky milionů korun ročně. Do nich mají i ti nejúspěšnější čeští YouTubeři hodně daleko, ale takových pár desítek tisíc korun měsíčně taky není k zahození, nebo ne?

Pro inspiraci přidávám ještě videa od několika velmi oblíbených českých YouTuberů (a také YouTuberky), ať máte představu o tom, po čem lidi prahnou.


MadBros kromě různých formátů přichází i s vlastními originálními nápady.


MenT a jeho Let’s Play pravděpodobně vůbec nejoblíbenější hry mezi Let’s Playery – Minecraft.


Stejk vypráví vtipy, povídá historky a vydělává YouTube money!

Komentáře k příspěvku

 • Andreas Zachariadis

  Ahoj, nevím jak je tenhle článek starý, každopádně mám prosbu, nikde se nemůžu dočíst proces zpeněžení, jak zdanit videa přímo, jak si z toho na úřadě nechat udělat živnost atd.

  • Leemon

   Stačí ti na to volná živnost a vše zdaníš klasicky v daňovém přiznání. Ničím se to neliší od toho, kdybys měl příjem z internetu za něco jiného.

 • Jaroslav Hájek

  Šašci 😀 Co lidi neudělají pro peníze, že? Chtěl bych je pak vidět, kdyby všechno tohle padlo a museli by si vydělat na něco vlastníma rukama nebo nedej bože něco si udělat sami. Speciálně mi stačil preview prvního videa zde v článku(ani si to nebudu pouštět) a první co mě napadlo už jsem napsal na začátku. Jako jo, uznávám, že 50k měsíčně, kdo by to dnes nebral, takže trocha závisti tam je, ale přijde mi to docela málo za 5 000 000 shlédnutí a trapas, kteří si dělají, ale co už, jejich volba. Jen bych se být jimi bál, aby mi to vydrželo po celý život, ostatně kdo může řící, že ze sebe dělal idiota celý život na youtube 😀

  • Tom Jelínek

   a kde vemeš kapitál na podnikání? 😀 Lepší je se bavit a vydělat na tom co tě baví a pak se rozhlednout dal… Jdi na brigadu a jak dlouho si budeš vydělávat 50 tisíc ? 😀

 • AnonimníMartin

  Danní se výdělky z YT? Protože ve smoulvě s YT partnerstvím je, že mi musí být 18 let nebo musím mít souhlas rodiče.. je mi 16 a souhlas mám takže teď je to podstatná věc a to jestli se to musí dannit a pokud ani tak po případě jestli to můžu zdanit i já a jak? Děkuji.

  • Severní Vítr

   jo danní je to normalně samostatně výdělečná činnost jako každá jinak

 • Tonda

  Stím výdělkem je to různé. Mám 2 videa které mají 2800 shlédnutí a jedno vydělalo 5kč a druhé 12kč. Je to podle toho kolik vám lidi na tu reklamu kliklo. Vždy nedostanete za stejny počet schlédnutí stejné peníze. Momentálně mám za všechny videa 13 000 shlédnutí a vydělala jsem 59kč. Tak to je příklad pro všechny počtáře.

  • pidalin

   ty jo, tak to bych za 9 let co jsem na youtubu vydělal asi 150 Kč, a to se vyplatí!!! 😀

 • pidalin

  Furt tomu moc nerozumim jak třeba lets playeři vydělávaj na hraní her. Já nemam aktivovaný zpeněžení a i mě už několik uplně bezvýznamnejch vydeí „oněměli“ protože v tý hře hraje hudba. To jako kdybych chtěl zpeněžit video ze hry, tak musim zakázat hudbu ve hře? A co třeba takovej Fallout, kde je na každym rohu ve hře rádio, hrající reálnou existující hudbu? Furt to nechápu ty podmínky.

 • Julie Černochová

  Jak dát do videa reklamu?

 • Dominator CZ

  Dobrý den, chtěl jsem se zeptat jestli kdyz mi je 13 let muzu dostavat taky money ale treba by chodili tatovi ale nevim kde to tak nastavit pomuzete mi prosim??

 • Dominator

  dobrý den chtěl bych se zeptat! Už jsem si založil svuj kanal a mam tam 2 videa ale ted chci ten AdSense ale blbne to

  1. kdyz si ho zakladam jsou tam 3 kroky a v druhém je napsano že musím mít svůj web ale ja ho zakladat nechci!!

  2. je mi 13 a nevim jak tam napsat na koho to maji posilat protoze ja kreditní kartu nemám

  • Dominator

   ted jsem zjistil ze se da pres rodicovsky google ucet nejak souhlasit ale kde

 • Rudolf Koždoň

  Novinka/pravidlo od 6.4.2017 se do AdSence nepřipojíte nemají-li vaše videa více jak 10 000 shlédnutí.