Na dojíždění do školy může být kolo ideální

Využívání kol pro každodenní přesuny se stává stále populárnějším řešením zejména ve velkoměstech západní Evropy, ale taky u nás. Cyklistům se staví do cesty stále méně překážek, jelikož obce a města vynakládají snahu (a peníze), aby jim umožnily bezpečný provoz. Cestovat do školy na kole proto může být skvělé řešení.

Proč jezdit, nebo nejezdit na kole?

Dopravovat se do školy na kole může mít celou paletu výhod. Po ránu rozproudíte krev, odpoledne po škole pročistíte hlavu – ve zkratce uděláte něco pro své zdraví a kondici. A v neposlední řadě chudý student ocení prakticky nulové náklady takovéto formy dopravy. V divokém městském provozu může být přitom cesta na kole i výrazně rychlejší než v autobuse nebo autě.

A jsou i nějaké nevýhody? Z ankety konané v mnoha zemích a městech Evropy vyplývá, že největší překážku spatřují studenti v nebezpečném automobilovém provozu. To může být skutečně problém, pokud je nutné se do školy proplétat frekventovanými silnicemi. Tento problém se ale týká spíš jen center velkoměst (u nás můžeme mluvit možná o Praze) a k mnoha školám už i v takových lokacích vede bezpečná cyklostezka.

Rozmary počasí vás nemusí zastavit

Další překážka spočívá v riziku nepříznivého počasí. Déšť sice může na kole skutečně nepříjemně zaskočit, ale pokud jste dobře vybavení, nemusíte se až tak obávat. Blatníky na kolo jsou základ, který zabrání ušpinění oděvu od bláta – a voda uschne. Ostatně zmoknout byste mohli i při pěším docházení nebo cestě z autobusové zastávky.

Něco jiného než nečekaná sprška jsou pochopitelně vytrvalé, silné deště, nebo dokonce zimní podmínky v podobě námraz a závějí. Za takových okolností sedají na kolo jen nejotrlejší jedinci a nelze to nikomu doporučovat – z bezpečnostních i mnoha jiných důvodů.

Zabezpečení kola

Důvodem, proč se někteří zdráhají vyrážet do školy na kole, může být i obava z krádeže. Ta je do jisté míry oprávněná, ale riziko lze minimalizovat. Základem je výběr místa, které by mělo být na očích (přitom ne nutně na vašich) nebo aspoň pod viditelnými kamerami. Dále je třeba kolo zbavit snadno odcizitelných částí – např. světel, brašny apod. A potom přicházejí na řadu bezpečnostní prvky.

Základem je samozřejmě kvalitní zámek. Dnes si můžete vybrat z řady variant. Existují zámky podkovové, článkové, skládací, klasické lankové a spirálové, ba i zámky s akustickým alarmem. Cena je přitom ve srovnání s hodnotou kola zanedbatelná.

Jaké kolo vybrat?

Záleží na tom, kde se vy a vaše škola nacházíte. Pro silniční provoz jsou ideální městská kola, která mají nízký rám pro snadný nástup a vyšší řídítka. V hlavní roli je pohodlí a možnost komfortně cestovat i ve „svátečním“ oblečení.

Další možností jsou silniční kola, která jsou skvělá na asfalt a stezky a důraz je kladen na rychlost. Zajímavou možnost představují i tzv. urban kola. Pokud ale bydlíte na venkově a dojíždíte třeba i polními cestami, horské kolo bude jasná volba.

Komentáře k příspěvku