Na co se připravit před prvním pohovorem?

První pohovor

Pozvání na pohovor

Pokud jste byli pozváni na pohovor, tak je to nejspíš z toho důvodu, že jste splnili všechny předpoklady na danou pozici. Zaměstnavatel vás chce poznat osobně, zjistit, jak se chováte, jak vypadáte, jak reagujete. Je možné, že si chce také ověřit vaše znalosti a zkušenosti, proto se nelekejte, pokud vás čeká i nějaký ten testík.

První dojem

Určitě první, co zaměstnavatele na vás zaujme, je váš vzhled. Proto je vhodné si dát opravdu záležet na tom, co si obléknete. Měli byste samozřejmě vypadat reprezentativně, ale zároveň se cítit skvěle a uvolněně. Dávejte si pozor i na své vyjadřování. Sprosté a vulgární slova určitě vypusťte a zkuste se i více zaměřit na spisovnou češtinu. Oblečení by mělo odpovídat dané pracovní pozici. Je například hloupost brát si oblek, pokud chcete dělat někde ve skladu.

Informace

Pohovor slouží k tomu, aby o vás zaměstnavatel zjistil co nejvíce důležitých informací. Nezapomínejte ovšem na to, že to platí oboustranně. Vy byste měli z pohovoru odcházet také se spoustou informací – o dané pozici, firmě, platovém ohodnocení, podmínkách…

Pokud o danou pozici opravdu stojíte, tak si o ní zkuste zjistit něco dopředu. Budete tím aspoň předcházet šokům, které by vám mohly informace způsobit. Přeci jen pokud je na danou pozici více zájemců a někdo ani netuší, co je to za pozici, co vše to obnáší a netuší ani nic o dané firmě, tak moc velké šance nemá.

Otázky

Nesmíte se divit, když vám zaměstnavatel bude pokládat všechny různé otázky. Nejspíš začne tím, abyste mu o sobě něco pověděli, zeptá se, jak jste se o pozici dozvěděli. Proč zrovna vy jste na dané místo ti nejlepší,… Otázek, které může položit je opravdu velká řada.


Časté otázky z pohovorů

  • Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?
  • Kde se vidíte za 5 let?
  • Jakou máte představu o mzdě?
  • Proč jste opustil/a předchozí zaměstnání?

Občas se stává, že se zeptají i na něco úplně mimo: „Jak často myjete okna?“. Ano, kamarádce se toto stalo. Jde o to, že je to otázka, která vás lehce vykolejí a vy musíte rychle a dobře zareagovat.

Jaké zkušenosti s pohovory máte vy?

Komentáře k příspěvku