„Když děláte věci s láskou, bude se vám to vracet na všech rovinách,“ prozrazuje Lúmenn

„Když děláte věci s láskou, bude se vám to vracet na všech rovinách,“ prozrazuje Lúmenn

Kdo je Lúmenn?

Petra Vavrouchová vystupující pod jménem Lúmenn je duchovní rádce a pomocník, mimo to působí jako stálice v blogovém a soutěžním světě.

Násavala jsem vědomosti

Jak dlouho se věnujete esoterice, co Vás k ní vlastně přivedlo? Čemu konkrétně se věnujete?

K esoterice mě to táhla od malička, protože ani běžná náboženství, ani věda mi nebyli schopni dát odpovědi na mé otázky. Ale skutečně naplno jsem se k tomu dostala až v pubertě, kdy jsem měla vážné zdravotní problémy, a lékaři mi nebyli schopni pomoct. Začali jsme s rodiči navštěvovat i různé léčitele a přes ně jsem se dostala k samostatnému studiu nejrůznějších odvětví, dnes souhrnně nazývaných esoterika. Začala jsem se zajímat o energetické léčení, o psychické příčiny nemocí, meditace, reiki, ale také keltskou mytologii, astrologii, tarotové karty. Nasávala jsem vědomosti a začala objevovat nový svět, plný víl, andělů a plynoucích energií. Začala jsem skutečně komunikovat sama se sebou i světem kolem, s přírodou, lidmi. A dnes jsem úplně jinde, než v těch šestnácti letech, kdy jsem poprvé otevřela knihy o duchovním růstu. Jsem zdravá, nemám žádné obtíže, žiju naplněný život, mám přátele a výborné vztahy s rodinou. Postupem času jsem si našla ty nejbližší věci a těmi je vztah člověka a přírody, pak se profesionálně věnuji výkladu karet a na svých stránkách píšu o meditacích, vizualizacích a snažím se lidi učit lásce k sobě samému.

Jak nahlížíte na takzvané „věštce“ na televizních obrazovkách? Nemůžu se ubránit pocitu, že jsou to šarlatáni…

Jsou to šarlatáni a zloději k tomu. I kdyby nakrásně skutečně uměli volajícím pomáhat (což téměř s jistotou neumí), brát si desítky korun za minutu hovoru je normální zlodějna. Jsem na tyto pořady alergická, protože těm lidem, kteří skutečně někomu alternativním a duchovním přístupem pomáhají, dělají jenom špatnou reklamu.

Co pro Vás bylo podnětem k tomu, že jste se esoterice začala věnovat naplno?

Začalo to vlastně v roce 2009, když jsem byla se zdravotními problémy v lázních. Tehdy mi něco vnuklo nápad založit web na téma esoterika, duchovno a podobně. Vznikl můj web a zbytek se odvíjel časem. Nápad založit si eshop a živnost přišel díky snu. Zní to jako strašná ezopohádka, ale vážně je to tak. (úsměv) Před asi třemi lety se mi zdál sen, že mám svůj obchůdek s bylinkami, kameny, knihami a tak podobně. Na základě tohoto snu jsem o tom začala přemýšlet a nakonec jsem se rozhodla sen realizovat. A všechno se spojilo, aby mě podpořilo, včetně toho, že jsem podnikání rozjela díky výhře v televizní soutěži Pekelná výzva.

Lúmenn

Nikdy nedávám univerzální rady

S jakými reakcemi na Vaši seberealizaci jste se setkala u blízkých?

Jen s těmi nejlepšími. Vlastně jsem velkou část cesty ušla jen díky nim, zejména díky mojí mamince, která si taky zvládla zařídit život po rozvodu díky nejrůznějším technikám, které jsou mnohým zesměšňovány a odsuzovány. Ale když pak v praxi vidíte, jak vám pod rukama vzkvétá váš život, který doteď stál za nic, jen těžko tomu můžete nevěřit. (úsměv) Moje rodina a mí přátelé mi byli v životě vždy tou největší oporou.

S čím Vaši klienti nejčastěji potřebují pomoc? Jaké jsou jejich zpětné reakce?

To je strašně těžké zobecnit. Je toho tolik, že nelze říci, co převažuje. Hodně lidí chce výklad karet, abych jim řekla, co mají dělat v partnerském životě, v práci. A já jim většinou dám jen odpověď, kterou sami mají v sobě – protože právě takhle karty fungují. Nikdy nedávám univerzální rady, nejsem žádný guru, co by tvrdil, že mé rady jsou správné. Snažím se spíš navrhovat varianty, snažit se podpořit, dodat odvahu. Věřím, že každý si dokáže pomoci sám, jenom se bojí nebo tápe.

V čem podle Vás spočívá takový boom esoterických směrů a zájmů u nás v posledních několika letech?

Je to přirozené a děje se to po celém světě. Ještě před padesáti, sto lety, se člověk mohl obrátit k obecně přijímané víře, k nějakým tradicím. Ty se ale různými vlivy rozpustily a lidé potřebují ke svému životu spiritualitu stejně, jako jídlo nebo vodu. A tak hledají, objevují to, co bylo zapomenuto a snaží se naplnit to prázdno, které v nich je v této oblasti. Esoterika není jenom o tančení kolem ohně se šamanským bubnem nebo meditace za svitu vonných svíček. Obecně to slovo vlastně nemám ráda a používám raději slovo „duchovno“, protože to je to, co dělám a co učím druhé. Povzbudit svého ducha, dát svému životu smysl a zároveň nějaký přesah. Učit se harmonii se světem i sám se sebou. Tato doba na nás klade velké nároky a nemáme se příliš o co opřít, protože tradice jsme vymýtili jako zastaralé a lidem začínají chybět. Proto se teď tolik lidé zajímají o duchovní život, snaží se obrátit pohled ven zase zpět dovnitř a zažít klid.

Není v České republice být „esoterikem“ trošku řehole?

Poradnu provozuji úplně zadarmo. Za částku v dobrovolné výši vykládám karty. Jinak vedu běžný e-shop se zbožím s pevnými cenami. Nemyslím, že jsem nějaký esoterik, co to vlastně je za povolání? (úsměv) Snažím se pomáhat lidem nejlépe, jak dovedu a to se nikdy nedá dělat pro peníze. Samozřejmě, že se tak dá živit a je to v pořádku, že to tak někteří lidé dělají, aby mohli pomáhat na plný úvazek, ale pak vždycky dřív nebo později narazíte na morální dilema. Co řeknete babičce, která k vám přijde na výklad karet s třesoucími se dlaněmi plnými drobných, se kterých napočítáte sotva šedesát korun? Pošlete ji pryč? Jen proto, že na ceníku máte tři stovky za výklad? Tohle není smyšlená situace, ale zažila jsem ji. Byla jsem na esoterickém veletrhu v Praze a byla jsem jediná, kdo si bral dobrovolné příspěvky. Nedokázala bych si dát před sebe ceník a vyhánět ty, co nemají dost. Tak to prostě necítím. Ale neumírám kvůli tomu hlady, to rozhodně ne. Když k vám přijde paní s padesátikorunou a prosebným výrazem, tak třeba za pár dní vyložíte karty manažerovi, co vám za pár minutovou konzultaci vtiskne tisícovku. Když děláte věci s láskou, bude se vám to vracet na všech rovinách. Mám s tím bohaté zkušenosti.

Několikrát jste se objevila v soutěžních TV pořadech. Jak tyto zkušenosti hodnotíte? Šla byste do další soutěže znovu?

Zrovna tento víkend jsem natáčela další dvě, sešlo se to najednou. V prosinci budou se mnou vysílat Míň je víc a v lednu pak soutěž Nejchytřejší Čech, kde jsem se probojovala mezi 24 nejchytřejších lidí v republice (no, tedy spíš 24 nejchytřejších účastníků castingu (úsměv)). A čekám na další pozvání do AZ Kvízu. Takže – ano, televizní soutěže miluju, strašně mě to baví a kamkoli to jde, se ihned hlásím. Je to už v podstatě takový můj koníček. (úsměv)

Byla jsem zarytá gothička

Od roku 2006 vedete osobní blog lumenn.blog.cz, k tomu máte web poselsvetla.blog.cz, natočila jste i pár videoblogů, nepřemýšlela jste o pravidelném vlogování?

Přemýšlela, ale audiovizuální kultura mi není moc blízká, málo se dívám na filmy, i zprávy si radši přečtu, než abych se na ně dívala v televizi, na kterou se tedy vlastně nedívám dobrovolně vůbec. Takže těžko říct, psaní je mi bližší, ale nevylučuju, že bych to tradičně zkusila pojmout po svém a nepokusila se oslovit i jiný typ publika. Co jsem zjišťovala, vlogová scéna mi přijde dost tristní a přijít to tam rozvířit s originálním přístupem by nemuselo být špatné. (úsměv)

Když už jsme u toho blogování, proč jste se rozhodla mít svůj vlastní web?

Bylo mi sedmnáct, byla jsem zarytá gothička, psala jsem poezii a přišlo mi, že se musím nějak prezentovat. Od mala jsem vydávala různé časopisy, nejprve pro rodiče, pak pro spolužáky, chystala jsem se studovat žurnalistiku, takže stvořit si vlastní web byl logický krok. Ale že nakonec načnu desátý rok u klávesnice a dojdu k nějakým dvěma tisícovkám článků, to by mě tehdy fakt nenapadlo. (smích)

Více o Lúmenn se můžeš dozvědět na jejím osobním blogu nebo na webu angelumlucis.cz, který je věnovám její esoterické praxi.

Kam jako člověk směřujete? Jaké jsou Vaše momentální plány do budoucna?

Dopředu, pořád dopředu. (úsměv) Rozjíždím vlastní podnikání, stále to jde pomalu, protože tomu nevěnuji tolik času, kolik bych mohla, zabydlujeme se s přítelem v domku na kraji města, což je mé vysněné místo k žití a koneckonců i toho mužského jsem si vysnila. Takže rozhodně je v mých plánech založení rodiny a pokračování v životě, jaký vedu dosud. Chci tvořit, chci pomáhat lidem, psát, chci co nejlépe vychovat svoje děti a každým svým činem se zasadit o to, aby tenhle svět, byl den ode dne lepším místem.

Nás web je věnován hlavně vysokoškolákům, vzhledem k Vašim zájmům, bych se Vás ráda zeptala, co byste studentům doporučila jako možný přivýdělek?

Asi teď nechcete slyšet, že jsem jako studentka pracovala v mekáči, že ne? Ona je to teda pravda, ale po měsíci mě vyhodili, protože jsem jim v těch čtyřiceti stupních v kuchyni omdlela. Takže rychlá občerstvení jako zdroj financí nedoporučuju. Se svým založením jsem rozhodně pro vlastní byznys, ideálně blízko ke studovanému oboru, se studiem se pojí i daňové úlevy, takže není lepší doba začít podnikat než při studiu. A taky jsem slyšela, že je fajn být v té době hodný na rodiče, umějí to prý finančně ocenit. (úsměv)

Komentáře k příspěvku