Jaké jsou vůbec nejtěžší vysoké školy u nás?

Jaké jsou vůbec nejtěžší vysoké školy u nás?

Hromada mrtvolek

V některých oborech totiž neúspěch a následné ukončení studia přicházejí až u 80 % těch, kteří se pracně probojovali k přijetí mezi stovkami uchazečů. Představa o tom, že po úspěšně absolvovaných náročných přijímacích zkouškách nastává relativně pohodových tří až pět let při proplouvání a ničím neomezované pohody, totiž může snadno vzít zasvé. Realita často přinese něco úplně jiného a zaskočený student potom neví, kam dřív skočit.

Přijetí bez zkoušek neznamená zlaté časy

Ačkoli se podobná myšlenka mezi studenty dlouho tradovala, není to tak docela pravda. Nenáročné a snadné není ani studium na školách, kde došlo k velkému převisu uchazečů. O nejnáročnějších podmínkách se naopak mluví u škol, kde bývá přijata velká většina uchazečů, například ČVUT.

Ovšem tyhle mezi studenty ústně předávané představy nemají k pravdivému stavu zrovna blízko. Pro mnohé po přijetí dokonce nastavený režim a úroveň výuky znamenají značný problém. Dokonce ani na rady studijních poradců se nelze stoprocentně spoléhat, po úspěšných přijímačkách není průběh studia ničím garantován. Pomoci může i kolektiv, k tomu nejčastěji dochází u menších oborů, kde ročník tvoří třeba jen několik spolužáků. Může tak vzniknout užší vztah i mezi studenty a pedagogy, právě takový přístup mnohým pomůže zvládnout náročné učivo.

Pravděpodobnost přijetí na vysokou školu je v ČR velmi vysoká. Dlouhodobě se pohybuje mezi 75 až 80 % procenty. V roce 2014 se na vysokou dostalo 76,1 % všech uchazečů.

Jak to kde chodí z pohledu studentů?

Lze nějak definovat, která škola je opravdu nejtěžší? Zřejmě by to nebylo spravedlivé a navíc takové posouzení si rozhodně dělat netroufám. Mohu jen uvést výběr ze studentských názorů, jedná se ale spíš o osobní dojmy.

Kupříkladu již zmíněná ČVUT fakulta je údajně hodně náročná do třetího ročníku, kdo zvládne tohle, už se prý ničeho bát nemusí. První ročník sám o sobě je sám o sobě jakousi důkladnější přijímací zkouškou.

Medicína rozhodně patří k těm náročnějším, především o zkouškách z anatomie se vyprávějí již docela vousaté historky a přidávají úplně nové. Pro někoho je zase údajně kamenem úrazu spíš biochemie.

Ekonomicko-správní fakulta používá jako strašáka zejména zkoušky z mikroekonomie, názory na náročnost učiva i zkoušek se ale opravdu často různí. Za jednu z nejtěžších škol kromě medicíny jsou údajně považována i práva

Punc té nejsnadnější vysoké školy u nás si drží Vysoká škola zemědělská. Na tom se v anketě shodlo přibližně 8000 dotázaných absolventů českých univerzit. Průzkum provádělo Středisko vzdělávací politiky, spadající jako pracoviště pod Pedagogickou fakultu Univerzity Karlovy.

Vysoká škola umělecko-průmyslová (UMPRUM) ročně přijme pouze kolem 10 % uchazečů. Na DAMU a JAMU je přijato kolem 13,5 % uchazečů. Umělecké obory lákají velké množství lidí, ale jen hrstka z nich má opravdu talent.

Co se odbornosti týče, podle studentů ze srovnání nejlépe vyšla Vysoká škola chemicko-technologická, poměrně nechvalně se naopak vyjádřili studenti o Veterinární a farmaceutické univerzitě v Brně. Tyto údaje ovšem nelze brát jako daný status, jsou skutečně jen orientačními výsledky namátkového průzkumu mezi studenty. Jak vysoká škola je podle vašich zkušeností nejtěžší?

Komentáře k příspěvku

  • Ludmila Rozsypalová

    Moje kamaradka studuje zverolekarstvi v brne, a uci se od nevidim do nevidim. Domu jezdi jednou za mesic.

    • To věříme, ale takový pohled za ty roky šprtání přeci stojí :-).