Jak žhavit mozkové závity během zkoušek?

Jak žhavit mozkové závity během zkoušek?

Jdu potřetí…

Druhá půle zkouškového období je vždy horší než ta první, co si budeme povídat. Buď vás dohnaly ty těžší zkoušky, které jste si prozřetelně schovali až na samotný závěr, případně splácíte resty nepovedených předchozích termínů. Na první termín se jdu podívat, co tam bude, na druhém ještě o tolik nejde, ale napotřetí, to už se láme chleba. Ale to vám ani zdaleka nepřejeme. Naopak zdárný a rychlý průběh zkouškového a zasloužených několik týdnů prázdnin než začne letní semestr, to je, oč tu běží. A jak si to pojistit? Učit se nahlas, kreslit si diagramy, klišé. Ale jsou i další cesty, jak si vylepšit výkon u zkušební komise.

Cvičte s plnou hlavou

Během učení se na zkoušku většina z nás jen leží v posteli či sedí shrbená v knihovně a mimoděk tloustne při snaze číst stále dokola poznámky. Chyba. Bylo vědecky dokázáno, že fyzickou aktivitou se prokrví nejen svaly, ale i mozek, a ten je více soustředěný na příjem znalostí. A vůbec na zkoušku raději vždy jděte alespoň kus cesty pěšky v rychlém tempu. Pohyb odplaví negativní myšlenky a nastartuje se vám myšlení mnohem lépe než při potupném sedění na chodbě.

Poučte své okolí

Lepší než si poznámky nahlas přečíst, je zavřít knihu a přečtenou látku někomu povykládat. Bohužel se těžko hledá někdo, kdo vás fundovaně vyslechne, ale mluvit na psa nebo kočku je perfektní terapie, která fixuje vaše znalosti. Stačí se soustředit i na díru ve zdi, neboť nejde jen o to znalosti mít, ale umět je použít.

Vhodné písmo

Automaticky si poznámky tištěné z počítače předělávejte do fontu písma Times New Roman, neboť byl vyhodnocen jako nejrychlejší na čtení a vůbec uživatelsky nejpříjemnější. Sbohem vnucované Calibri.

Times New Roman

Nenechte se rušit

Nesoustředěnost patří k největší problémům poslední doby. Neomezuje nás ani tak nedostatečná mozková kapacita jako to, že během čtení poznámek je cokoliv jiného tisíckrát zajímavější, a pětiminutová videa na YouTube utíkají jak spěšný vlak, aniž byste získávali kontrolu nad svým jednáním. A je jedno, jestli držíte mobil, který je pořád po ruce, nebo vás nedostatek poznámek vyhnal k počítači. Zkuste aplikace jako SelfControl pro Apple výrobky nebo Stay Focused pro Android a deaktivujte cokoliv, co by vás mohlo rozptylovat.

Pusťte si dokument

Relaxovat u televize a zároveň si doplňovat znalosti je už desítky let běžnou praktikou. Už ve třicátých letech se používal film k vyučování studentů. Proč je tomu jinak, když prakticky všechny pořady máme na dosah ruky? Je jedno, jestli zabrousíte na TED a zkusíte vyhledat experta na váš obor, nebo si někde ne zcela legálně stáhnete dokument o životním prostředí. I v laických pořadech se může skrývat dostatek vědomostí, nemluvě o těch přímo vědecky zaměřených. Dva díly k večeři a můžete zjistit, že jste se z pořadu dozvěděli mnohem více než z knížky.

Naučte se pořádně vyhledávat

Bezpochyby se vám několikrát stalo, že danému pojmu nerozumíte a potřebujete rychlou pomoc od strýčka Googlu. Jenže i vyhledávat se musí umět a zde je pár triků. Například vložení „hledaného pojmu do uvozovek“ znamená, že vyhledávač projde pouze stránky obsahující přesně stejně formulovanou frázi. Pokud před slovo dáte pomlčku (-) bude dané slovo vyřazeno z vyhledávání. A pokud potřebujete prohledat jen určitou stránku, napište site:název stránky a za mezeru váš objekt zájmu. Například otvírací doba Městské knihovny v Praze – site:mlp.cz otvírací doba.

Hledání na Google

Vytvořte si vlastní kvíz

Učíte-li se třeba na poznávačku, je prakticky vždy nutné si udělat prezentaci. Ale kartičky obsahující základní pojmy a otázky se hodí do každého oboru. Zkuste třeba stránku goconqr.com, na které si po přihlášení (klidně přes Facebook) můžete tvořit vlastní myšlenkové mapy a testovat své znalosti. Nehledě na to, že své výtvory můžete sdílet s ostatními spolužáky a vzájemně si doplňovat poznatky.

Hlavně hodně odpočívejte

Mozek lze trénovat jako sval, ale taky potřebuje odpočívat jako sval. Ideálně každých 45 minut si udělejte pauzu na čtvrt hodiny. Jezte hodně a pijte ještě více. Teda víte, co pít. To druhé pijte až po zkoušce. Rozhodně se neučte v kuse déle jak hodinu a půl. Po této době se mozek zahltí a potřebuje svůj čas, než informace schroupe. Před zkouškou se pořádně vyspěte, na poslední chvíli stejně nic nedoženete. Je lepší mít bezpečně uloženou část, než se snažit chytat myšlenky, které vám někde poletují hlavou, Tvrdit zkoušejícímu, že nad ránem tam ještě byly, dokud jste nevytuhli u snídaně, vám plusové body nepřidá.

Komentáře k příspěvku