Hledáme studentský byt. Na co si dát pozor?

Hledáme studentský byt. Na co si dát pozor?

Probudit se na zemi

Přelom ledna a února je čas, kdy spousta studentů balí svá zavazadla a stěhuje se do nového. Ať jste prvák, který po semestru našel bandu přátel a touží s nimi sdílet čas i mimo přednáškovou místnost, nebo jen podléháte zběsilému uprchlickému boomu, jenž je důsledkem výběrového řízení na zahraniční stáže. Zkrátka všude jinde než na kolejích se množí inzeráty typu: „Od 1. února hledáme k sobě sympatickou bytost, značka: osm koček je už moc.“ A na to se slyší velmi dobře, neboť při správné volbě nabízí studentský privát často lepší zázemí a levnější ceny, než by vám přihrála školní administrativa. Avšak i já osobně po zhlédnutí několika bytů, které obývají či obývali mí známí, musím s povzdechem říct, že někteří majitelé nemovitostí u nás nemají soudnost. Hodí se manuál věcí, které by člověka často napadly? Hodí, neboť zapomenout zkontrolovat pelest postele se vám vymstí při první zátěžové noci. A to nechcete.

Základní průzkum

Bezpochyby znáte skupiny na Facebooku typu „Spolubydlení v…“, ale nespoléhejte jen na ně. Nikdy se neopomeňte zeptat kamarádů, jestli o někom neví, neboť je tolik zdechlých studentů, kteří vše řeší na poslední chvíli, včetně úvah nad tím, kdo s námi zaplatí další nájem. A nebojte se ani prostých zdrojů, jako jsou různé inzertní stránky. Spousta bytů jde jaksi z jedné studentské ruky do druhé, ale na druhou stranu, starší pár, který se rozhodne nabídnout krásný, nový a hlavně prázdný byt v centru města, nebude primárně slídit na sociálních sítích. Jak už máte vyřízenou prohlídku, nestyďte se být otravně zvědaví. V daném bytě můžete strávit i několik dalších let svého života a úvahy „je to jen za tři litry“, vás nezavazují k tomu, abyste hned v chodbě šlapali na myší bobky. Foťte, jdete-li si prohlídnout více bytů, určitě se vám budou hodit poznámky. Projděte si více pokojů, slušní lidé vás nechají nakouknout. Ono totiž ani tak nejde o bordel, ale zjištění, že vedlejší pokoj chová třímetrovou krajtu, může být pro hodně lidí krajně deprimující.

Kde hledat problémy?

Skoro všude, proto si projedeme kritická místa, která by neměla uniknout vašemu pozorování.

1. Plíseň

První pohled by neměl být pod nohy – vysát a umýt podlahu je snadné, ale na stropy, zvláště ve starých bytech mohou být velmi vysoko. A skrývat zelené chuchvalce, které drží vlhkost a rozhodně nedělají dobře vašemu zdraví. A nejen na stropě, prohlížíte-li si svůj pokoj, nakoukněte za nábytek. Jak se vám lidově řečeno zvedne kufr, nemusíte v prohlídce ani pokračovat.

2. Nezvaní hosté

Povalující se jídlo v kuchyni je špatné znamení, neboť přitahuje škůdce. A vůbec kuchyň vypovídá o čistotě ostatních nejvíce. Dát jaksi obyvák do pucu lze lehce, ale zaprášené kouty kuchyňské linky a skříní, kde se kromě vašeho jídla mohou skrývat i zvědavá hmyzí očka, to chce píli. A pozor na vrkající holuby v krovech apod., dokáží být neskutečně otravní.

Hmyz

3. Okolí bytu

Nezajímejte se jen o byt samotný, ale poptejte si na byty okolo. Kdo v nich bydlí, jestli se zamykají hlavní dveře, jaké další možnosti jsou v domě. K čemu je vám sdílet bydlení s partou „jeptišek“, pokud nad vámi denně hučí monstrózní hifi souprava. Setkání s bezdomovcem nocujícím v prostoru společné chodby nad ránem taky nepotěší. Kolárnu a sušárnu může někdo automaticky předpokládat a pak zapláče.

4. Těsnění

Protékající kohoutek, profukující okno a topení, které vypadá jak z dob Marie Terezie. Nic není problém, pokud to někdo opraví. Ale spousta majitelů dává od bytu ruce pryč a v kolektivu sedmi lidí se těžko určuje, kdo se chopí role instalatéra. Nehledě na to, že nájem je jedna věc, ale doplatky za topení či elektřinu je věc druhá. Vizitka bytu, ve které se rok co rok otočí celé obsazení, neboť s konečnými doplatky vzrostl měsíční nájem průměrně o polovinu, není příliš lákavá.

5. Vybavení

Stejně jako může být uchvacující lokalita, tak může být dech beroucí i vybavení mezi čtyřmi zdmi. Ale nesedněte na lep, pěkná televize ve společné místnosti opravdu není důvod, proč byste měli měsíčně platit každý pět stovek víc než v jinde srovnatelných podmínkách. Zvláště zapnete-li ji jednou do roka na mezinárodní šampionát v hokeji. Vždycky se ptejte, co komu patří. Sdílet společné hrnce může být osvobozením i peklem zároveň. Malá lednička pro více jak šest lidí je jak žádná lednička. A hodnota nevybaveného pokoje je pro studenta velmi nízká. Jedna věc je koupit si v Ikei válendu a za půl roku se jí složitě zbavovat, neboť se stěhujete za lepším. Nenechte se strhnout emocemi. Bydlení v místě, které vás začne štvát po týdnu, nevylepší ani efekt „nejlepší kamarádi konečně spolu“. Nespěchejte, bytů je dost, i když se to nemusí vždy na první zdát.

Komentáře k příspěvku