„Fotografie je pro mě oproštění,“ říká Tomáš Melich

Tomáš Melich

Kdo je Tomáš Melich?

Tomáš Melich, student Audiovizuální tvorby na VOŠG v Jihlavě, vystupuje na internetu pod pseudonymem Tmelich. V oblasti fotografie a designu je samouk, přesto jsou jeho fotografie dech beroucí.

Jeho slovy

Budou to čtyři roky, co se fotografii věnuju. Za tu dobu se mi pozvolna měnil styl i témata, která jsem zpracovával. Často jsem prolézal opuštěné budovy, a tak mě jednou napadlo vzít si sebou foťák. Postupně se tato místa začala spojovat s lidmi, což vlastně dělám doteď.

1) Dokázal byste říct, co Vaši tvorbu nejvíce ovlivňuje? Odkud čerpáte inspiraci?

Inspirace je hodně. Určitě to jsou filmy nejrůznějších žánrů, muzika i ostatní fotografové. Další inspirací je mi moje okolí. Rád chodím do lesů a to i přes noc, což je dostatečná dávka inspirace samo o sobě.

2) Vaše tvorba překypuje kreativitou a především originalitou, připravujete si fotografie dopředu nebo fotíte zcela spontánně?

Řekl bych, že větší část fotografií je připravena dopředu. Když přijde nápad, nakreslím si ho a několik dní se k němu vracím. Jsou tu ale i fotky, které vznikly naprosto spontánně.

Tomáš Melich

Mám období plodné i neplodné

3) Nesou Vaše fotografie nějaké poselství?

Nevím, jestli je to poselství, pro někoho možná i je (smích). Za mě jsou to fotky povětšinou vyjadřující sklíčenost a určitý odstup od dnešní doby, což je celkem paradox vůči tomu, že jsou prezentovány především na Facebooku.

4) Poměrně často fotíte sám sebe, proč?

Fotografie je pro mě oproštění od problémů a můžu se díky nim objevit kdekoliv a jakkoliv chci. Tohle mi nějakým způsobem pomáhá fungovat.

5) Pocítil jste někdy tvůrčí krizi?

Mám období plodné i neplodné a přichází, jak se jim zlíbí. Samozřejmě, že období neplodné chodí vždy, kdy je nejméně potřeba.

6) Napadlo Vás někdy s fotografováním přestat?

Záchvěvy byly, ale zase brzy zmizely.

7) Máte nějaký cíl, kterého byste chtěl v oblasti fotografie dosáhnout?

Rozhodně potkat co nejvíce zajímavých lidí a nafotit je na těch nejzajímavějších místech.

Tomáš Melich

Procházka podvědomím člověka

8) Pracujete momentálně na nějakém projektu? Jaké jsou Vaše plány do budoucna?

Momentálně mám plno práce se závěrečnými zkouškami ve škole, takže jde focení trochu stranou. V květnu jsem dotočil svůj absolventský film a začínám dělat na postprodukci v jistém filmu, o čemž zatím nechci moc mluvit.

9) Můžete mi říct něco víc alespoň o Vašem absolventském filmu?

Nevím, jestli to bylo plně nějaký velký točení, ale snad se to v rámci dost omezený techniky a lidí povedlo. Jde o jakousi surrealistickou procházku podvědomím člověka, který se snaží zachytit vzpomínky z dětství, které se střetávají s náhodnými myšlenkami a náladami. Film neměl nijak velký rozsah, takže sem si sám scénář napsal, honil lidi na plac i po place, se zvukem a střihem jsme potom dělali s pár lidmi ve střižně asi měsíc a půl.

Fotografie od Tomáše můžeš sledovat na Facebooku a video níže je jeho absolventský film.

10) A věnujete se ještě něčemu stejně aktivně jako fotografii?

V prvé řadě to bude určitě snění (smích) a věci spojené s fotkami, jako již zmíněné opuštěné domy. Tyto místa mě asi nikdy nepřestanou fascinovat a nepřestanu je hledat.

Komentáře k příspěvku