Djembe: netradiční hudební nástroj pro fajnšmekry

Etno nástroje se těší vzrůstající oblibě a africké bubny djembe rozhodně nejsou výjimkou. Nadchnou každého milovníka alternativních hudebních nástrojů, který chce rozšířit svůj poněkud klasický repertoár. A co všechno byste o šamanských bubnech djembe měli vědět?

Odkud africké bubny pochází

Kořeny afrických bubnů sahají do doby před více než dvěma tisíci lety. Tehdy v západní části Afriky žil kmen Malinků. Vliv jejich říše byl značný, s jejich věhlasem se na okolní území šířila i znalost jejich hudebního nástroje, šamanský buben djembe. Ovšem oblíbenost djembe se neomezila pouze na africký kontinent a během druhé poloviny minulého století si, stejně jako mnoho dalších etno nástrojů, získalo oblibu v celém západním světě.

Djembe: netradiční hudební nástroj pro fajnšmekry

Djembe si vás získá svým zvukem

Typický pohárovitý tvar spolu s pečlivým vnitřním zpracováním propůjčuje tomuto nástroji charakteristické zvukové vlastnosti. Důležitá je i kůže, která se používá k potažení bubnu. Dříve se používala kůže z antilop, ta však byla postupem času nahrazena kozí kůží. Ze začátku může bubnování na kůži znít poněkud divně, ale kůže se brzy poddá a získá ten správný zvuk. Ovšem časem ji s velkou pravděpodobností bude potřeba napnout.

Technika hry na africké bubny

Na rozdíl od mnoha jiných domorodých nástrojů je hra na djembe poměrně jednoduchá, neboť není nutné zvládnout žádnou náročnou dechovou techniku. Na africký buben se hraje dlaněmi a prsty a rozlišují se tři základní zvuky:

  • Basový zvuk: vzniká úderem doprostřed bubnu celou dlaní.
  • Středový zvuk: je způsoben úderem konce dlaně na hranu bubnu.
  • Výškový zvuk: tvoří se podobně jako zvuk středový.

Na djembe je možné hrát vsedě, nebo můžete při hře stát, k tomu je však zapotřebí popruh. Pro váš větší komfort jsou africké bubny k dostání v několika velikostech.

A zamilujete si jej i pro jeho vzhled

Africké bubny vynikají nejen nádherným zvukem, ale opomenout nemůžeme ani jejich jedinečný vzhled. Ten má jen málo společného s bubny, jak je známe my. Buben ve tvaru poháru je vyroben z vysoce kvalitního dřeva, nejčastěji mahagonového. Dřevo je pečlivě opracováno až do těch nejmenších detailů. Zvenku vás určitě zaujmou vyřezávané ozdoby a malby, samozřejmě ručně vyřezávané.

Djembe ozvláštní váš domov

Africký buben, to však není pouze netypický hudební nástroj. Africký buben Djembe se totiž může proměnit i nápaditou dekoraci vašeho domova. Hodí se do přírodně laděných interiérů, kterým vládnou zemité, teplé barvy. Můžete si být jisti, že vaše návštěvy tento zajímavý doplněk rozhodně nenechají bez povšimnutí.

Ještě něco vám brání vyzkoušet hru na tento netradiční hudební nástroj? Určitě ne, tak si udělejte radost a pořiďte si africký buben, který zároveň ozdobí váš dům či byt.

Komentáře k příspěvku