„ČVUT byla dost frustrující záležitost,“ přiznává vesmírný architekt Tomáš Rousek

Tomáš Rousek

Kdo je Tomáš Rousek?

Český architekt zabývající se kosmickou architekturou a designem, je absolventem Fakulty architektury ČVUT Praze a Mezinárodní kosmické univerzity ISU ve francouzském Štrasburku. Je známý nejen svou spolupráci s NASA, ale také ohledem na životní prostředí a působením v četných mezinárodních projektech.

Život jako v budoucnosti

Můžete našim čtenářům říct, co obnáší práce vesmírného architekta a designéra?

V základním smyslu by to bylo navrhování vesmírných stanic, základen, obytných částí lodi a podobně. K tomu to často zahrnuje práci na pozemských simulacích, obydlích pro extrémní prostředí a další projekty. Baví mě pracovat na designech pro celou sluneční soustavu, jak pro Zemi, tak i pro okolní vesmír. Aktuálně se věnuji cca půlku času vesmírným projektům a technologiím, půlku času pozemským. Pohybuji se mezi kancelářemi naší společnosti ESTEE v Londýně a Lausanne ve Švýcarsku. Letos se nám daří trávit s moji ženou Verčou více času na cestách a pracujeme rádi po internetu od moře nebo z hor. V reálu ta práce obnáší skicování, modelování ve 3D, organizování projektů, lidi a výzkum.

Inklinoval jste již jako dítě k vesmíru a možnostem žít mimo zemi?

Prožil jsem dětství na Hájích, hned u stanice kosmonautů. Měl jsem vždycky rád moře a vesmír, nové technologie, lodě, vynálezy, objevováni nových krajin.

Jak vzpomínáte na svá studentská léta? Vystudoval jste ČVUT a Mezinárodní kosmickou univerzitu ve Štrasburku, můžete studium porovnat? Co takové studium obnáší?

ČVUT byla spíše dost frustrující záležitost. Spoustu lidem ten stres zkazil zdraví na celý život, nejkreativnější lidi často vyhodili ve druháku, že nezvládali pokročilou matematiku, kterou člověk k práci nakonec vůbec nepotřebuje. Naštěstí jsem skončil v ateliérech arch. Mojžíše a Floriana, tam byla super banda lidí, doteď spolupracujeme třeba na Olympijských stadionech. ISU byla oproti tomu úplná pecka, spousta nadšených lidí, cestování po celém světě a připadáte si, že žijete v budoucnosti, že se můžete poprat s jakýmikoli globálními výzvami. Doporučuju lidem ze všech oborů. (úsměv)

Mimo jiné jste pracoval i pro NASA, což je velký úspěch. Jak jste se k této spolupráci dostal? Neláká Vás být jejím stálým pracovníkem?

Ke space architektuře jsem se dostal tak, že jsme s kamarády na Fakultě architektury založili projekt s názvem Futura Pragensis. V rámci této série mezinárodních výstav o budoucnosti Prahy navrhl vizi Nové Prahy na Marsu a od té doby jsem přemýšlel, jak pomoci s rozšířením lidstva a biosféry po naší galaxii. Space architekt Ondřej Doule mi po své přednášce na ČVUT poradil, jak se dostat do NASA v rámci studia na ISU. Tam jsem nakonec dostal nabídku studovat a získal stipendium od ESA. Sám jsem později poradil podobnou cestu několika dalším mladým Čechům a Slovákům.

Tomáš Rousek

S Katarinou Eriksson a Ondřejem Doulem jsme navrhli projekt SinterHab – 3D tištěný lunární modul pro základnu NASA, který původně vznikl jako studentský projekt na ISU v roce 2009. Projekt obsahuje návrh hlavního modulu lunární základny na jižním pólu, konstruované technologií 3D tisku s použitím místních surovin, vybavené bioregenerativním systémem pro zajištění životních podmínek. Modul je navržen jako hybridní systém, kombinující nafukovací membránové struktury a předem smontované pevné elementy, pokryté vnější vrstvou z měsíčního prachu, regolitu. Tato konstrukce by byla připravena pomocí speciálního spékání, sloužící ke zvýšení ochrany před radiací a mikrometeority. Výsledek ukazuje vysoký potenciál mikrovlnného spékání regolitu a jeho robotického nanášení pomocí technologie 3D tisku, vyvinuté kolegy z NASA Jet Propulsion Laboratory, (JPL). Stal jsem se potom v rámci stáže v NASA JPL členem v NASA Habitation týmu, který navrhuje obytné moduly a NASA ATHLETE robotics týmu, kteří staví právě roboty použité v návrhu vybudování modulu SinterHab. V souvislosti s návrhem ESA 3D tištěné lunární základny byl SinterHab loni publikován ve stovkách článků na pěti kontinentech. Doposud je koncept v NASA prezentován jako demonstrace potenciálu 3D tisku ve vesmíru, naposledy například na NASA a Caltech konferenci a workshopu v Los Angeles na konci září 2015.
Pracoval jsem také na řadě konceptů misí k asteroidům a na Mars v NASA JPL. Návrh mise k asteroidu připravený společně s Brianem Wilcoxem byl prezentován NASA ve Washingtonu a v nejrůznějších zahraničních médiích.

Tomáš Rousek

Zelená infrastruktura

Vím, že jste tento projekt dělal zcela zadarmo, což může být pro mnohé překvapením…

Dobývání vesmíru je věc, kterou jsem vždycky dotoval děláním třeba webových stránek a interiéru po nocích. (úsměv)

Dále se snažíte snížit znečištění oceánů.

Dělali jsme chvíli na projektu Vortex pro využití plastu z moře, oslovili jsme designery z Vídně a New Yorku. Zatím to je „hold on“, ale rád bych se k tomu časem zase dostal. S kamarády z Mallorky, kteří máji nadaci na ochranu moří, jsme navíc plánovali expedici do Pacifiku.

Na jakém projektu momentálně pracujete?

Na projektech jak zazelenit Londýn a další města, interiéry kanceláří v ČR, návrh vesmírné základny a mnoho dalších. Za dva týdny jedem na veletrh do Dubaje představit tam naše projekty zelené infrastruktury.

Jak vnímáte fakt, že většinu své práce možná nikdy neuvidíte realizovanou?

Baví mě plánovat pro přísti desetiletí a staletí. (úsměv)

Jaké jsou Vaše vize do budoucna? Jak nahlížíte na současnou situaci naší společnosti?
Je potřeba větší nadhled a spolupráce všech lidi, abychom se jako lidstvo posunuli někam dál.

Je možné Vaše projekty v současné době někde shlédnout? Případně, je možné přijít na nějakou Vaši přednášku?

Ideální je mrknout na www.tomasrousek.com, koho baví podobné věci, tak ať mi určitě napíše a zajdem někdy na kafe.(úsměv)

Zdravím čtenáře, díky za interview!

Tomáš Rousek

Komentáře k příspěvku