Co pikantního vám zatajila Síla o Hvězdných válkách?

Star Wars

Viděli jste je vůbec?

Už je to skoro 40 let, kdy přišly na svět Hvězdné války. A jen málo dalších filmů tak výrazně dopomohlo k podobě současné kinematografie, jako právě Lucasovo intergalaktické dítě. Monumentální blockbaster, který žije vlastním světem. Když dnes vidím malé caparty, jak v hračkárně dychtí po lego modelu X-Wingu, mám krajní pochybnosti, jestli vůbec viděli některých z filmů… No, dost úvah. Letos v prosinci se bezpochyby budou přepisovat historické žebříčky návštěvnosti filmů. Alespoň tomu věřím. A předtím si dáme pár vzpomínek na klasické filmy. Pár faktů, které vám jistojistě unikly a třeba jim naopak vy nebudete chtít věřit. Ale to už je na vás.

1. Nikdo nemá rád Ewoky

Proč se ve vyvrcholení pohádkové, ale jinak celkem vážné trilogie, objeví pološílení medvědi? Protože to byl skvělý marketingový tah, jak prodat dětem plyšové medvídky se smrtícím kopím v tlapce. Fanoušci byly vzteklí, dokonce i část štábu koukala skrze prsty na herce, kteří Ewoky ztvárnili. Včetně oscarového designera a kreslíře Ralpha McQuarrie, který odmítl kreslit scény s Ewoky, ačkoliv má na kontě celou řadu skvělých nápadů, včetně kostýmu Dartha Vadera.

2. Opičí mistr

Je obecně známo, že v původní trilogii nijak nefigurovaly počítačové efekty a většina sci-fi prvků je vytvořena pomocí malých modelů. Problematická byla drobná postava mistra Yody. V původním návrhu tedy padlo, že do kostýmu navlečenou opici. Z čehož se ustoupilo při zjištění, že opice má tendenci si kostým sundávat a nehraje dle scénáře… Loutka se ukázala jako praktičtější řešení.

Star Wars

3. Mechanický prodavač ojetin

Ani v průběhu příprav na natáčení nebylo zcela jasné, co s některými postavami, a hodně věcí se upravovalo za pochodu. V původním návrhu chtěl Lucas, aby byl C-3PO vysloužilým robotem, který „za mlada“ nabízel ojeté vesmírně lodě a skútry. Což zní vskutku divně. Naštěstí Anthony Daniels, který si nepraktický kostým oblékl, přesvědčil Lucase, že ztvárnění ve stylu „Anglický komorní“, bude nejen pro něj, jako herce, ale i diváka samotného, stravitelnější.

4. Příliš vysoký Liam Neeson

Přibližně tři miliony korun navíc stálo angažování populárního anglického herce do první epizody nové trilogie. Ve chvíli, kdy šel Liam na plac, už byla postavena většina interiérů, včetně lodí a domu malého Anakina. Jenže konstruktéři nějak zapomněli, že Liam měří 195 cm, což je opravdu hodně nad průměr ostatních angažovaných umělců. Muselo se tedy začít přestavovat, aby vůbec mohl hrát s hlavou vztyčenou. Ačkoliv i ve filmu je občas vidět, že ne všude se vlezl bez problémů.

5. Stormtroopers vojáci jsou všichni levorucí

Což, pokud jste viděli novou trilogii, nebo si přečtete tento spoiler, celkem dává smysl, vzhledem k tomu, že jsou klonem jednoho člověka. Avšak celý problém vznikl tak, že vytvořené blastery byly inspirovány samopalem Sterling L2A3 a ten v klasickém držení u těla, jak to znáte, nebo můžete vidět na fotce, vypadal z druhé strany dost divně. Proto po celou dobu všichni vojáci pálí levou rukou. Nic proti levákům, ale není divu, že se nikdy netrefí…

Star Wars

6. Yodovo celé jméno

Musíme se k tomu malému zelenému ďáblu vrátit. Ikonická postava, která zvláště v nové trilogii získala na respektu pro svou schopnost skákat jako veverka… Pozastavili jste se někdy nad tím, proč všichni jedi mají klasické jméno, jen Yoda ne? Myslím, že spíš ne, ale Lucas nad tím přemýšlel dost a došel k závěru, že bude mít pěkně jméno i příjmení. Yoda Minch… Špatný, že? Naštěstí i Lucas usoudil, že tohle je kardinální kravina a zůstal u jednoslovného označení.

7. Obi-Wan jako Japonec

Máme teď na mysli toho starého, z původní trilogie. Ztvárnil ho Alec Guinness, mimo jiné za roli nominovaný na Oscara, ale Lucas, jako velký fanoušek japonského režiséra Akira Kurosawy vážně zvažoval, že by Obiho zahrál slavný herec Toširó Mifune. Můžete ho znát třeba z kultovního filmu Rašomon. Od nápadu naštěstí sešlo. Nebo spíš naneštěstí? Dostat do filmu skutečnou legendu samurajských filmů, by možná notně vylepšilo celou atmosféru už tak povedené filmové ságy.

Komentáře k příspěvku