Chystáme se na výšku: Koupě notebooku

Chystáme se na výšku: Koupě notebooku

Lze studovat bez notebooku?

Nedávno jsem měl osobní zkušenost s výzkumem, který se zaobíral potřebou vlastnit notebook při studiu na vysoké škole. Nepřekvapivě se ukázalo, že dnes se bez vlastního přenosného stroje neobejdete. Jen opravdu v krajní nouzi se lze uchýlit do počítačových učeben v knihovně. Seminárku psanou ručně nikdo neakceptuje, bez pravidelného přihlášení do systému se vám běžně stane, že se nezapíšete mezi prvními na zkoušku či předmět, potažmo večery bez možnosti chatovat a koukat na seriál bývají velmi nudné.

Jenže orientovat se v dnešní nabídce a odhadnout, co vše budu potřebovat? To není vůbec jednoduché, jak v posledních dnech zjišťuji. Ačkoliv sám už roky studuji a notebook vlastním, došel jsem k závěru, že je potřeba obměnit stroj. Osobní zkušenost je nejlepší, jak se říká, takže sem s ní. Věřím, že pár mých dojmů vám u nákupu přijdou jen k dobru.

Repas nebo nový?

V dnešní nabídce aukčních portálů a dokonce i oficiálních výkupních poboček předních značek je dobré se ptát, jestli se nevyplatí investovat do notebooku z druhé ruky. Subjektivně jsem došel k závěru, že ne. Nejlevnější nový notebook lze dnes sehnat kolem pěti či šesti tisíc a třeba Lenovo IdeaPad G50-30 za necelou sedmičku si bezpečně poradí se vším, co většina studentů bude do školy potřebovat.

Lenovo

Patnáct palců displej postačí na pohodlné sledování seriálů, výkonu na Facebook a PowerPoint má notebook na rozdávání. Řekněme, že nákupem repasovaného notebooku za stejné peníze získám vyšší výkon. Ano, ale.

Tyhle levné notebooky jsou spotřební zboží a použité technologie – zvláště potom harddisk, grafická karta a zdroj, dlouho nevydrží. A čím dražší budou – např. grafická karta, tím dražší bude jejich oprava/výměna. Co ušetřím teď, nedej bože zaplatím v dalším semestru na opravách. Ale co když mi poskytnou prodlouženou záruku, mohl by se někdo zeptat? Děkuji, nechci. Kupuji počítač, se kterým chci minimálně tři až pět vydržet, rok záruky ať si nechají firmy, které vykupují použité notebooky pro své zaměstnance a dávají si je do nákladů.

Výkon vs. mobilita?

Když jsem kupoval svůj první notebook, uvažoval jsem ještě velmi pragmaticky tak, že bude pro mě jako přenosný počítač, na kterém si občas zahraji i nějakou hru a povětšinu času bude ležet na stole. Jenže časem jsem zjistil, že sedmnáctipalcové monstrum není moc praktické, jakkoliv je výkonné.

Dnes je de facto v cenové relaci do dvaceti tisíc jedno, jak výkonný váš notebook bude, protože na hraní moderních her to stačit nebude a připlácet si dalších deset či dvacet tisíc, to už je lepší investice do dodatečného stolního PC či konzole. Velikost a váha začíná hrát prim. Ostatně až budete mít v počítači sto stran poznámek, které si budete v posteli číst s notebookem na klíně, potažmo jen brázdit YouTube, zjistíte, že ani velká úhlopříčka displeje není zásadní. Ostatně snažit se za každou cenu nacpat do notebooku vše ve výsledku znamená, že nemáte nic. Nevyplatí se třeba menší uhlopříčka, a pokud pracuji v grafických programech, dokoupit třeba za dva a půl tisíce 21 a půl palce velký monitor?

Neergonomické psaní vyřeší za dvě stovky klávesnice. Např. Asus X200MA nebo Lenovo IdeaPad S20-30 Touch v cenách od sedmi do devíti tisíc jsou malými ďábly s velikostí necelých 12 palců, ale pohodlnou hmotností něco málo přes kilo. Nemyslete jen na to, že notebook musíte převést do školy a ze školy. Myslete i na to, že během studia bude vaší knihou, sešitem a spojením se světem.

Asus X200MA

Upotřebím tyhle blbinky?

Výrobců notebooku je jak much a dávno neplatí, že jedna firma umí lépe než druhá. Bohužel už ani Apple vám vesměs nedá, co by vám dalších pět společností nesmontovalo v bleděmodrém, často za poloviční cenu. Proto se snaží spousta výrobců zaujmout něčím, co je děsně cool a trendy. Nesouhlasím. Dotykový displej, možnost přetočení o 180 stupňů a odpojení obrazovky vypadá děsně super, ale praktické využité pokulhává. Nejhorší je, že se výrobci snaží vzbudit dojem, že tohle je něco navíc, rádoby bonus. Ale za to, že si můžete v nových Windows 8 ťukat na obrazovku prstem, zaplatíte nejen v horší kvalitě jiných součástek, ale i rizikem, že oprava bude hodně drahá, ke všemu často v autorizovaném servisu.

Nechci přímo tvrdit, že by tyto vychytávky neměly budoucnost a udělat z notebooku dotykovou televizní obrazovku pouhým otočením je užitečné, ale za perfektní funkčnost si sakra připlatíte. Vždycky mějte na paměti, jestli není výhodnější koupit si více vyladěných zařízení za menší částky, než draze shánět nepoužitelné dva v jednom jen pro ten pocit.

Komentáře k příspěvku