Chystáme se na výšku: Batoh vs. kufr?

Chystáme se na výšku: Batoh vs. kufr?

Pane, pozor, šlapete mi po vejcích

Nevím jak vy, co dojíždíte už nějaký ten pátek (spíš neděli) z rodného města do toho studijního, ale týden co týden prožívám doslova utrpení, jak všechno zabalit, co nejšetrněji odnést a ještě se příliš nenadřít. Zkombinovat všechny tři zmíněné faktory je často nad lidské síly. Jak za ty roky pozoruji ostatní spolucestující, prožívá tento mor de facto každý student, který přes školní rok nemá to štěstí, že by dojížděl jen s malým batůžkem či s kabelkou z domu. Pravidelně vidím křehké studentky, jak mordují při východu z metra do schodů kufry větší než ony samy, neboť eskalátory jsou sice výhra, ale nikoliv všude, a výtah či kurýra-nosiče by jeden pohledal.

Zcela běžně stojíte ve vlaku v uličce a valí se těžkotonážní cvalík s metrovou krosnou, neboť zapomněl, že má rezervaci na druhé straně vlaku, a vás skoro vytlačí okýnkem, o zásobě vašeho bramborového salátu nemluvě. A když jsme u toho salátu… „Tady máš Petříčku domácí vajíčka, osmažíš si je na cibulce.“ „Díky babi, nechej si, z těch minulých jsem dovezl dvě, zbytek se postaral o to, abych po zbytek týdne chodil do školy v jednom tričku…“ Takže tak. Vybrat vhodné zavazadlo je sakra důležité. Přece se nechcete vzteknout dřív, než vůbec dojedete do školy?

Levný a pohodlný batoh

Batoh či krosna, to je jedno. Hlavní deviza spočívá ve dvou popruzích, které veškeré vaše týdenní živobytí umožní odnést na zádech. Z vlastní zkušenosti bych řekl, že 30 litrů obsahu je nutné minimum. A to se s dovolením balím jako ženská, tedy vozím tam i zpátky věci, které nevyužiji. Naopak kupovat krávu větší než 50 litrů má smysl pouze tehdy, opouštíte-li domov na déle jak dva týdny.

Ostatně obsah je jedna věc, váha druhá. Přeplněná 60 litrová krosna bude vážit kolem 35 kilogramů, což se na zádech dá, ale nahodit to monstrum na rameno v rozjeté tramvaji je nejen o zdraví vaše, ale i cestujících okolo. Jako ideální jsem vyhodnotil např. Husky Scape s obsahem 38 litrů, za který zaplatíte něco přes patnáct stovek, což popravdě není zrovna drobná částka, ale dle mého soudu má tento model vše, co od cestovného batohu očekávám. Pevné, ale nepřekážející popruhy, vhodný tvar, abych tam naskládal i misky s jídlem či běžecké boty, které s oblibou vozím, přihrádku na pití a menší kapsičku na klíče od kolejí.

Z levnějších batohů (a menších) se mi potom velmi líbí Coleman MAGI CITY s obsahem 33 litrů. Malý, skladný, ale prostorný, ideální, pokud vozíte jen oblečení na týden a menší ultrabook ve vlastním pouzdře. Mně osobně by nestačil, ale v červené či černé barvě ideální společník pro menší cestovatele/ky.

Coleman

Investice do kufru se vyplatí

Docela jsem se rozvášnil u batohů a to se přiznám, že k nim mám trochu averzi. Samozřejmě nabízejí velké pohodlí, pokud zvolíte dobrý tvar a nepřeženete to s rozměry. Ale za jakou cenu? Dovézt všechno skrčené není otázkou balení, ale každotýdenní realitou. Modlení se, jestli vám náhodou někde nepraskla miska nasbíraného domácího rybízu. A co více – dnes se cestuje pohodlně, člověk se rád nastrojí, zvláště jede-li rovnou v pondělí z domu do školy, což s batohem krčícím vám sako či šaty hraničí s barbarstvím. V neprospěch kufrů hovoří pouze dvě věci.

Jsou většinou dražší, minimálně ty kvalitní. Ostatně nikdo nechce, aby mu na kočičích hlavách odletělo kolečko, zvláště jestli je kufr sám o sobě těžký i když jede. Což vlastně souvisí i s druhým problémem – jsou náročné na manipulaci. Stačí se občas projít vlakem a v každém vagónu budou tři čtyři kufry postávat v uličce, neboť je jejich majitelky nemají jak nacpat do vyhrazených přihrádek. Každopádně máte-li statného jinocha (potažmo jím sám jste) či vládnete se spolucestujícími manipulujícím šarmem, k tomu alespoň tři přebytečné tisícikoruny, rozhodně bych investoval do kufru. Osobně se mi moc líbí Ellehammer Copenhagen Trolley M nebo cokoliv od Member’s ROCK TR – už jen kvůli tomu luxusnímu designu.

Statečný poražený – cestovní taška

Moudrou myšlenkou a levným řešením se na první pohled jeví kombinace malého batůžku a cestovní tašky zavěšené přes rameno. Vyzkoušeno a nedoporučuji. Do cestovní tašky sice vyskládáte věci tak, aby se moc nepokrčily, a riziko, že se v ní rozbijí, je často menší než u batohu, se kterým házíte přes celé kupé. Ale přeplněná cestovní taška je prostě brutálně těžká a přítomnost dalších popruhů batohu na rameni situaci moc nepřispívá, spíš naopak. Ale na druhou stranu – malá cestovní taška, spíš taštička, ke všemu kožená, kterou odnesete v ruce, to je vyšší gentlemanská záležitost. Avšak na tuto luxusní image si připravte menší bohatství.

Komentáře k příspěvku