Chceme si platit za semestr navíc? Na UK zešíleli!

Chceme si platit za semestr navíc? Na UK zešíleli!

Budeme si na studium brát půjčku?

V posledních dnech se nejeden vysokoškolák otřásl při zjištění, že naše největší Univerzita Karlova zpoplatní magisterské studium delší než standartní dobu dva roky. A já se nemohu řečnicky nezeptat, proč? Aby vyhnali z přednáškových sálů věčné studenty? To se mi nezdá jako pádný argument, protože každá škola má mnohem lepší páky, jak ty „méně šikovné“ studenty donutit zanechat studia, ostatně od čeho jsou povinné počty získaných kreditů.

Jde o peníze? Zcela zjevně a není to bohužel směšná částka. Průměrně se v ČR platí za překročení studia dvacet tisíc za semestr, což znamená, že vám najednou měsíční výdaje na studium vyskočí o necelé čtyři tisíce a ano, nebylo by málo těch, kteří by rázem neměli za co bydlet a jíst.

O čem je studium?

V tuto chvíli nemohu vzpomenout na slova jednoho mého učitele, která pronesl na informační schůzce pro nově nastupující magisterský ročník. „Přece nechcete všechny ty vědomosti zvládnout za dva roky? Jaká škoda.“ Ano, doslova nám řekl, že nepočítá s tím, aby po dvou letech vyprodukovala katedra několik nových magistrů a magister.

Nic proti tomu, studium by mělo být o něčem více než honbě za titulem, ale když nad vámi visí gilotina neúprosných poplatků, tak se sofistikované bádání provádí velmi těžko. Nehledě na to, že holt někdy studium prodloužit musíte a vůbec to není úděl flákačů.

Prodlužují opravdu jen ti nejhorší?

Neznám osobně nikoho, kdo by se školou posekával jen z nudy a užíval si vyhřáté místečko na koleji po co nejdelší dobu. Naopak znám hodně lidí, kteří vycestovali do zahraničí a holt už nestihli splnit vše, co měli. Proč? Protože pofiderní návaznost předmětů. Kdo z vás nemá předměty, jež by vyžadovaly splnění jiných předmětů, ten je šťastným studentem.

Naopak většinou jsou v plánech studia „áčkové“ předměty, které se táhnout dva i více semestrů, a zvláště v magisterském dvouletém studiu to je problém. Jak vám v letňáku prvního semestru vypíší něco, na co se zimáku navazuje, a vy to nesplníte, okamžitě prodlužujete. Sám mám takový předmět a nemusím sáhodlouze popisovat, jak moc stresující to je.

Honba za titulem není správná cesta

Když nad tím vším uvažuji, nevidím na rozhodnutí žádný pozitivní důvod, než ze studentů, kteří se dostali do potíží, či naopak byli aktivní a rozhodli se vycestovat, vytáhnout peníze. Ano, protiargumentem je, že kdo chce, zvládne to i s těmito omezeními a ano, vystudovat se některé obory dají i za poloviční dobu, ale to chceme? Rychlostudenty, kteří si doletí pro Mgr. či Ing. a de facto nic neumí?

Komentáře k příspěvku