Brigády v zahraničí rozhodně nejsou zlatý důl

Brigády v zahraničí rozhodně nejsou zlatý důl

Není všechno zlato

Nic není zpravidla tak jednoduché, jak to na první pohled vypadá. Brigáda v zahraničí je pro studenta určitým testem, prověří naše schopnosti, samostatnost a pomůže odhalit slabiny. Naučit se jednat s lidmi, poznat jiné kultury a spatřit památky i pozoruhodnosti, to je rozhodně zajímavé – budeme ale na to mít čas? Studentská brigáda totiž nejsou procházky, výlety a koupání, které bychom občas proložili nějakou prací, může to být i výrazně naopak, takže z navštívené země toho nakonec moc neuvidíme. Jen ubytovnu, rozhrkaný autobus a nekonečné lány jahod, hory špinavého nádobí, nebo něco podobného dle zaměření brigády.

Co můžeme v zahraničí dělat?

Možnosti práce jsou pochopitelně velmi rozmanité, od placených stáží a administrativních činností (kde ovšem perfektní znalost jazyka a maximální flexibilita budou základními podmínkami) přes velmi oblíbené brigády sportovního typu. Ovšem dostat se ke sbírání míčků na tenisovém turnaji nebo nošení golfových holí není snadné, na taková lukrativní místa má políčeno i mnoho dalších zájemců.

Pro děvčata je často vysněným místem populární „au-pair“. Zejména v Británii, Německu v Rakousku i na Mallorce se našich děvčat objevuje hodně, díky tomu ale často jdou platy značně dolů. Navíc pokud si chceme občas někam vyjít a prohlédnout si okolí, na zbohatnutí tahle práce nebude. Podle pracovní doby a spokojenosti zaměstnavatele se potom odvíjí výše výdělku v každém oboru. Měli bychom rozhodně brigádu vybírat podle svých schopností a možností, nejen podle maximální výše výdělku. Jinak by se předpokládaná pohoda na zahraniční brigádě mohla změnit v děsivou noční můru.

Průměrné kapesné au-pair pracující v Británii a hlídající dvě menší děti je v průměru 70 až 80 liber týdně. Za minimum lze považovat 50 liber, za maximum a pomyslný strop pak 150 liber týdně.

Kolik dostaneme a jaká je režie?

Slušné peníze slibují pozice barmanů, číšníků a skladníků či řidičů (v přepočtu 50 až 70 tisíc Kč). Zatímco například sběrem ovoce si při opravdu vysokém pracovním nasazení vyděláte sotva mezi třiceti až čtyřiceti tisíci korun za měsíc. Vyděláme si i tak tedy slušné peníze, ovšem kámen úrazu je především v režii.

Pozor také na pracovní dobu, často se jedná o skutečně pořádné porce, pokud je navíc práce fyzicky náročnější a nejsme zrovna moc ve formě, po několika dnech se budeme sotva plazit. Takže právě manuální činnosti je třeba posoudit i z tohoto hlediska a zvolit odpovídající zatížení. Ale pro sběr ovoce nebo zeleniny nás pochopitelně někdo nezaměstná na zkrácenou pracovní dobu, když má před sebou frontu zájemců ochotných a schopných pracovat „od nevidím do nevidím“.

Počítání peněz

A celkové náklady? Nějakou tu tisícovku spolkne agentura. Je to fér, pokud nám zařídila pracovní místo, případně i ubytování a další potřebné náležitosti. Jen pozor na ty skutečně „nenažrané“, porovnat si předem podmínky a požadavky různých agentur by měl každý student.

Cítíme-li se ještě kromě práce na nějakou zábavu, hrozí, že značnou část vydělaných peněz utratíme, protože každá legrace něco stojí. Bereme-li zahraniční brigádu především jako prostředek k pobytu v zahraničí, může nakonec ale skutečně chvílemi připomínat dovolenou, jen bychom si nic takového neměli předem plánovat a malovat na růžovo. Spíš to skončí u nějaké návštěvy klubu a stejně se budeme těšit, až konečně zalehneme.

Bez pomoci agentury jde samozřejmě brigáda také realizovat, je ale dobré přidat se k někomu solidnímu, kdo už má v zemi zkušenosti a trochu se vyzná, jinak nás mohou pěkně vyšťavit, než se „otrkáme“. Výdaje za bydlení, dopravu, jídlo a další nutné potřeby se pro nezkušeného studenta mohou vyšplhat zatraceně vysoko.

Jak poznat dobrou agenturu? Měla by splňovat následující 3 body:

  • Již předem poskytuje veškeré informace o bydlení a práci, kterou budeš dělat.
  • Přesně víš, kolik a za co platíš. Cena se v průběhu domlouvání nemění.
  • Ověřené reference a historie agentury na českém trhu.

Krátkodobá versus dlouhodobá brigáda

Opravdu krátkodobé brigády v zahraničí se nejeví při srovnání jako nijak výhodné. Náklady za dopravu, bydlení a čas na určitou aklimatizaci sníží výdělek poměrně rapidním způsobem. Ovšem zase ne každý na dlouhodobou brigádu v zahraničí má psychicky. Ideální a léty prověřená doba jsou tři až čtyři měsíce, u každého se to může pochopitelně individuálně lišit. Pokud jste na brigádě s dobrým parťákem, člověk vydrží i déle.

Jakým nabídkám se vyhnout?

Rozhodně se vyhneme nabídkám typu např: „žiju v Anglii, zajistím vám dobře placenou a nenáročnou práci, klidně přijeďte, zavolejte mi z letiště, postarám se o vás“. Také nabídky práce hostesek a společnic, které evidentně zavánějí placenou erotikou, je třeba hned odmítat, to platí zejména pro děvčata. Při volbě zahraniční brigády je třeba mít šťastnou ruku, vrtošivé paní Náhodě ale lze výrazně napomoci vhodnou a promyšlenou volbou. Držíme palce!

Komentáře k příspěvku