Brigády, které nosí smrt. Vítejte v Neapoli

Brigády, které nosí smrt. Vítejte v Neapoli

Armáda náctiletých vojáků

Většina z nás se narodila v místech, kde si studenti přivydělávají na koupalištích, v barech, nebo třeba vycestují za letní prací do Anglie. Existují však oblasti, které studentům nabízí i trošku odlišnou formu výdělků. Jedním z takových je jihoitalská Neapol.

Město, které zkraje 20. století začala ovládat zločinecká organizace Camorra. Město, kde nic nemá žádnou hodnotu, pokud to nevede k moci. Armáda náctiletých vojáků, kteří v neapolských ulicích plní úkoly pro územní bossy klanu, je neuvěřitelně výdělečným motorem Camorry.

Náctiletí dealeři jsou všude

Do systému jednotlivých rodinných klanů naverbují mladé chlapce, kterým je něco mezi dvanácti a sedmnácti lety. Dostat se do struktur Camorry není v Neapoli totiž nic těžkého. Každá neapolská čtvrť má svého územního bosse. Stačí se třeba jen znát s kamarádem, jehož bratranec žije ve stejné ulici jako šéf daného území. A jste v tom s nimi. Studenti začínají prodejem lehkých drog na lidnatějších ulicích a postupem času se propracují k donášce drog přímo před neapolské hotely, univerzity, nebo stanice metra.

Členové mafie musí dodržovat Zákon Omerty, který jim ukládá mlčenlivost před policií a soudy. Udání i toho největšího nepřítele se často trestá smrtí.

Členové mafie musí dodržovat Zákon Omerty, který jim ukládá mlčenlivost před policií a soudy. Udání i toho největšího nepřítele se často trestá smrtí.

Pro Camorru jsou náctiletí dealeři obrovskou výhodou, protože prodávají drogy při projížďkách na kole, hraní fotbálku mezi činžáky, nebo často docházejí k zákazníkovi přímo do bytu. Mladí drogoví distributoři také berou poloviční plat oproti dospělým prodejcům drog a mohou být skoro pořád na ulici. Jejich šéfové také dbají na to, aby stále docházeli do škol, protože častá absence by mohla přinést podezření učitelů, nebo sociálních úřadů, případně policie.

Pálí do nás ostrými, takový je skutečný výcvik

Po několikaměsíčním drilu na ulici dostanou mladíci do výbavy skútr a zbraň, se kterou se většinou učí střílet na skládkách za Neapolí. Jak takový výcvik vypadá v praxi povídá chlapec s přezdívkou Kit Kat. „Když přiletí rána, tak upadneš na zem a nemůžeš se nadechnout. Zkoušíš to pořád znova, ale nejde to. Vstaneš, dostaneš další ránu, ale zvedneš se.“ Při výcviku mladíků jim navlečou neprůstřelné vesty a vypálí do nich celý zásobník. Ne snad proto, aby trpěli a dusili se v křečích na zemi, ale kvůli toho, aby se naučili zneutralizovat strach ze zbraní.

Osobní růst jako ve firmě

Jeden z dětských vojáků Camorry říká, že si každou neděli vydělá prodejem drog na ulici osm set až devět set eur. Jiní, začínající dealeři, si přijdou týdně zhruba na dvě stě eur. Potom, co mladíci projdou nezbytnou dealerskou zkouškou a prokazují mafii skutečnou věrnost, dostanou se na pozici tzv. zdí. Kontrolují překladiště, obchody s textilem, nebo třeba tradiční pizzerie, jestli do nich dováží zboží kamiony, které má pod kontrolou neapolská mafie. Tenhle typ brigády je oproti prodeji drog de facto nepostižitelný, protože chlapci pouze sedí v baru naproti skladu a dvakrát do hodiny zvednou oči od notebooku, jestli tam míří správný kamion a pokud ne, dají echo dál. To je celé.

Sídliště Scampia na severu města je vyhlášeným drogovým doupětem Camorry. Obří tabule na příjezdové cestě varuje turisty od vstupu do čtvrti.

Sídliště Scampia na severu města je vyhlášeným drogovým doupětem Camorry. Obří tabule na příjezdové cestě varuje turisty od vstupu do čtvrti.

Patřím k mafii, beru si co chci

Postavení camorristických mladíků demonstruje také fakt, že ve většině neapolských obchodů nemusí ani platit. Stačí jím říct, že patří do systému španělských čtvrtí, že patří do systému čtvrti Secondigliano, že patří k rodinnému klanu z historického centra města. Vezmou si do tašky suroviny, coca coly, víno a během okamžiku se ztratí v neapolských uličkách.

Neapolský sen končí často tragicky

V převážně chudé Neapoli je to jedna z možností, jak být někým. Pokud vás živí mafie, jste někdo. Sousedi, kamarádi, spolužáci na vás pohlížejí s respektem. Vy si v sedmnácti letech vyděláte tisíce eur, ale osud bývá nemilosrdný. Neapolská pohádka často končí kulkou v hlavě od konkurenčního klanu, nebo dvaceti lety vězení. Pokud vás nezastihne msta jiného gangu a je na vás krátká policie a soudy, máte možnost se stát skutečně mafiánským bossem, což je dnešním snem velkého množství neapolských teenagerů.

Mafie se jako turisti bát nemusíte

Pokud se do Neapole vydáte jako turista, nemusíte mít z mafie žádné obavy. Dobrý pozor je potřeba si dávat na všudypřítomné kabelkové zlodějíčky na motorkách, ale pro skutečnou mafii jste akorát vítaným objektem. Aby taky ne, když Camorra údajně ovládá až 75 % podniků v Neapoli, do kterých jim turisté přinášejí miliardy eur.

Mnoho informací bylo použito z dnes už legendární knihy Gomorra, kde poskytuje bývalý člen Camorry otevřenou zpověď o brutálních praktikách neapolské mafie.

Komentáře k příspěvku

  • aleš karoch

    ZAJÍMAVÉ

  • Dalibor Durčák

    Velmi zajímavé téma a poutavě zpracované.