7 nejluxusnějších vysokoškolských kolejí na světě

7 nejluxusnějších vysokoškolských kolejí na světě

Na ty české padá prach

Nedávno jsem tu v článku vzpomínal na svůj první studijní rok, kdy jsem skončil na pražských kolejích. Pokud jste četli, tak nejenže víte, jak se na pobyt ve studentské buňce připravit, ale též vám pravděpodobně bije v hlavě výstražný zvon.

Ano, pár kolejí nejen v Praze, ale i v dalších větších městech u nás jsem viděl, a je to hrůza. A člověk se prostě musí ptát, jestli na západ od nás to není lepší? Samozřejmě za krvavé peníze a nikoliv na dotovaných státních školách, protože takové v bohatých státech opravdu nenajdete. No, našli jsme je. Nejhezčí sdílená studentská bydlení, ačkoliv „koleje“ bychom tomu neřekli. Teď můžete slintat, závidět nebo se začít sakra učit a dodělat si Ph.D. ideálně na jedné z těchto škol.

1. Hub at Tuscon, The University of Arizona

Luxusní kolej
zdroj: hubattucson.com

Je téměř jisté, že i kolejbába v tomto zařízení bude mít zlaté knoflíčky na blůze. Ostatně obytná patra nejsou značena čísly, ale poetickými názvy jako rubínové, perlové či ametystové. Více než kolej to připomíná seskupení desítek privátních bytů, kdy se jednotlivé pokoje dělí o kuchyň a společné prostory. Alespoň tu koupelnu má každý pokoj svoji. Ale hlavními důvody, proč v tomto zařízení nikdy nepřestat být studentem, je obrovský venkovní bazén, vlastní fitness, herna a skoro sedm metrů velká venkovní televize (konec filmovým pseudodýchánkům s projektorem). Cena v tisících je pochopitelná. Tisících dolarů…

2. Osprey Fountains, The University of North Florida

Studium a bydlení na Floridě je bezpochyby samo o sobě úžasné, ale v kontextu tohoto bydlení se vám dozajista už nikdy nebude chtít dojíždět ani na Karlovku. Mrkněte na video, jak se v tomto zařízení baví studenti, když nejsou zrovna ve škole. Osobně by mě vedle řady sportovních aktivit, které komplex nabízí, bavilo chodit do školy asi nejméně. A to si přiznejte, že řada z vás prchá na přednášky jen proto, aby opustila tu zatuchlou studentskou cimru.

3. The Callaway House, University of Texas

Luxusní kolej
zdroj: callawayhouseaustin.com

Je už zřejmé, že tento text je značnou adorací na Spojené státy americké, ale právě zdejší kapitalistický systém školství dopomohl k těmto dech beroucím ubytovnám. Vždycky jsem toužil přijít na vrátnici, která bude mít na zdi obraz splašených býků jako na fotce. Někdo by řekl, že za v přepočtu 140 tisíc za semestr je pokoj pro dva celkem podvod, ale kožené gauče, dřevěná podlaha, knihovna a vlastní Apple počítačová učebna vám rozzáří úsměv na tváři. A pokud ne, pokojská, která po vašem spolubydlícím uklidí, jistě ano.

4. Ivy House a Windsor Hall, The University of Florida

Luxusní kolej
zdroj: trimarkproperties.com

Luxusní a zároveň tradiční? Aneb trochu kýče pro děvčata, které se rozhodly nevyrůst ze svého dětského pokojíku? Jen málo, spíš žádná, z kolejí vám dá pocit, že jste doma, ale je zde tato drobná výjimka. Trochu viktoriánského nádechu v pokoji jako pro panenky nesedne každé(mu), ale náladu možná zlepší vlastní kuchyň a luxusní koupelna. A na poměry, co si tady prezentujeme, vyjde tato americká kolej ještě poměrně levně – cca. 600 dolarů za měsíc.

5. Calhoun Lofts, University of Houston

Luxusní kolej
zdroj: housing.uh.edu

Jedna z mizerných věcí na kolejích je ta, že vše na ně musíte komplikovaně nosit, nemáte kde co uskladnit a povětšinou je všechno neprakticky daleko. Z kolejí v Houstonu by si měli u nás vzít příklad. V tomto přehledu nás bazén, sauna a tělocvična už moc nepřekvapí, ale spojení celého areálu s vlastním obchodem, pekárnou a stanicí metra je něco nového. Představte si, že ráno vstanete, zajdete si pro čerstvou snídani, zbaštíte ji na prosluněné terase a výtahem sjedete rovnou na nástupiště, abyste frčeli do školy!

6. Morgens Hall, The University of Cincinnati

Luxusní kolej
zdroj: www.uc.edu

Mít takový výhled, tak se možná i rád učím. Nebo spíš ne, dílem bych umíral hrůzou, dílem fascinovaně hleděl z okna. Tato prosklená výšková budova svým situováním a vzhledem připomíná klasické české koleje asi nejvíce, nikoliv však svou velikostí. Ačkoliv nábytek a vybavení je celkem strohé, všechno je zde prostorné a hlavně slunečné. Případně se dají okna kompletně zaclonit, kdybyste nechtěli, aby o vaší nelegální párty někdo věděl.

7. Simmons Hall, Massachusetts Institute of Technology

Luxusní kolej
zdroj: simmons.mit.edu

Budova technického institutu nepřekvapivě vypadá jak z jiného světa. V okolí se pro ni vžilo označení „Mořská houba“ a je zkrátka fascinující. Co mě však nadchlo nejvíc, je spousta skvělých vychytávek, které si místní geekové umí užít. Např. obrovský bazén s plastovými balónky, kde se můžete po zpackané zkoušce zavrtat jak malé dítě. Nebo bar, ve kterém místní obsluha míchá smoothie oceněné již pětkrát cenou za nejlepší smoothie na světě. Fascinující.

Komentáře k příspěvku