7 nejhůře placených vysokoškolských profesí

7 nejhůře placených vysokoškolských profesí

Ani medicína nešustí penězi

Málokdo studuje, aby rozšířil znalosti vědecké sféry a pomohl lidstvu v jeho cestě k zářným zítřkům. Naopak. Většina z nás se přihlásila na vysokou školu, aby zúročila svůj inteligenční kapitál a přetavila ty roky dřiny v podobě učení se často nesmyslných frází, vzorců a pouček v teplé místečko, za jehož okupování budeme královsky placeni. Některé studijní obory jsou brány jako zlaté grály, ačkoliv zdání často klame. Nedávno jsem se bavil s kamarádem, který čerstvě vystudoval medicínu, a byl jsem doslova šokován. I když jste se šest let učili dnem i nocí, vyhlídky čerstvého nositele titulu MUDr. nejsou příliš zářné. A jak si potom stojí ostatní profese, které v drtivé většině případů zastávají studovaní lidé? Všechno je relativní, hodně záleží na vašem umu, ale holt na spodní hranici se tyčí několik nelichotivých povolání, které vás z chudoby příliš nevytrhnou.

1. Pomocní pedagogové

Dnešní doba razí vzdělání a rovné šance pro každého. Ponechejme stranou debatu nad tím, jestli je správné, aby všichni, i ti, kterým z hůry nebylo dáno, měli dosahovat stejných výsledků jako žáci o něco zdatnější. V konečném důsledku je vytřídí pracovní trh a můžeme jen dumat, kdo si namastí kapsu. Každopádně je jisté, že to nebudou lidé, jež těmto dětem pomohli k dokončení základního vzdělávacího procesu. Je pomocný učitel vůbec učitel? To nedokážu osobně posoudit, protože nemám tu zkušenost, ale je snadné zhodnotit, jak (ne)lukrativní to je práce. Dovzdělávat děti, na které rodiče nemají doma čas a normální učitel při výuce už vůbec ne, je z logiky věci práce vhodná pro idealisticky zaměřené jedince.

2. Knihovníci

Ještě jsem neviděl soukromou knihovnu. Teda, nikoliv ve velkém. A jak něco patří do státního sektoru a souvisí to s duševní osvětou národa, je to drženo pěkně na uzdě. Což rozhodně není fér k lidem, kteří nám otvírají brány k vědění. Na druhé straně, nejeden knihovník jen sedí za pultem, pípá půjčené knihy a pokud se ho na něco otážete, nedej bože kde co leží, jen zanadává a suše vám oznámí, že regál IS-105 s položkou F501 by našel i slepý.

3. Učitelé na základní škole

Když dnes vidím tu pubertální mládež, která si už v deseti letech zakládá sociální profily, v první třídě kleje hůře než společnost v hospodě čtvrté cenové kategorie, je mi učitelů hrozně líto. A pokud si vezmu, jak nízké mají platy, zvláště ti čerstvě začínající, kteří dle mě nemají o nic lehčí situaci než jejich zkušení kolegové, je mi vyloženě špatně. Ze školství se stává charita, kterou už podporují jen zoufalí studenti a ti i časem seznají, že prodávat teenagerům oblečení v Takku je lehčí, než je učit počítat.

Základka

4. Pomocní vysokoškolští učitelé

Tak pěkně jsme je do nadpisu označili, ale nalejme si čistého vína a říkejme jim studenti doktorandského studia. Jestli chcete PhD. tak zkrátka musíte i nějaké hodiny odučit. Na některých katedrách, sám takové znám, toho musíte odučit opravdu hodně, přičemž plat je opravdu žalostný. Kdejakému docentovi přiklepnou peníze na nesmyslný vědecký projekt, ze kterého se ponejvíce zaplatí závěrečná konference v luxusním hotelu, ale těm, kdo nakonec to zadání zpracují – tedy postgraduálním studentům, zůstanou jen prázdné kapsy. Tohle není opravdu chytrý způsob, jak motivovat extrémně nadané lidi ve vědecké činnosti.

5. Pracovníci v muzeích

A dále galeriích, průvodci na zámku a takřka vše, co souvisí s uměním a jeho historií. Není to blbé, když na aukcích padají obrovské částky za neuchopitelné črty, hýčkáme si památky, které mají nevyčíslitelnou cenu, a celkově se tváříme, jak je to umění hrozně důležité pro zachování civilizace, ale lidi, kteří s ním pracují a udržují pro další generace, nedáme pořádnou výplatu? Myslím, že nejhorší můra každého kurátora muzea je, když přijede nablýskaný Rolls-Royce a jeho majitel bez mrknutí oka zakoupí obrazy, jejichž autora ani nezná. Zatímco ten kurátor ano, protože z posledních tří výplat si o nich koupil encyklopedii…

Noc v muzeu

6. Žurnalisté tištěných periodik

Novinařina je hrozně sexy povolání, které spoustu lidí fascinuje, ale méně jich už vidí tu velkou dřinu v čele s permanentním nasazení. Přitom nikdo nic nečte, na všechno nadává a osočí vás za každou gramatickou či faktografickou chybu. Důsledek je ten, že lidé sice obecně novináře nemají rádi, ale uvědomují si, že jsou potřební. Nikoliv tak, aby dostali slušně zaplaceno. Samozřejmě čest výjimkám a občas není tak špatné se podívat se na místa, kde se jiní nedostanou.

7. Sociální pracovníci

Sféra působnosti sociálních pracovníků je velmi široká. Mohou vám radit ve financích, v tíživých situacích souvisejících se zdravým i zařizovat právní rozhodnutí. Zkrátka jsou angažováni v oblastech, které jsou stresující, nehledě na potřebu vzdělání. Bohužel to dělají pro lidi, kteří často nedisponují zdroji, aby mohli práci sociálního pracovníka dostatečně ocenit, tím spíš nejde spoléhat na pomoc státu. Může se stát, že třeba vytáhnete z drogového srabu potomka movitých rodičů a ti vám z vděku koupí vilu, ale často to bude spíš naopak. Pokud vás naplňuje služba veřejnosti, ale rádi byste sáhli i na nějakou korunu, bude lepší rekvalifikace. V tomto případě na cokoliv jiného a přebytečné peníze odevzdat neziskovkám.

Komentáře k příspěvku

  • Bubřiměch Q. Bimbál

    Fňuky, fňuk. Kňoury, kňour.