6 tipů jak znovu oživit obrazovku mobilu či tabletu

Mobil nebo tablet zamrznul, obrazovka nereaguje a vy nevíte, co s tím? Nemusíte mít hned strach, nový telefon ani tablet snad ještě nebudou potřeba. Obrazovky těchto zařízení často nereagují z různých příčin a mnohé z nich nepatří mezi fatální, takže nemusíte hned sahat do železných zásob a zaplatit opravu nebo rovnou koupi nového zařízení. Pojďme se podívat, proč někdy obrazovky přestávají fungovat a co s tím dělat.

Ruce

Ano, hodně často je zamrznutí obrazovky způsobené rukama. Nikoliv snad tím, že byste byli nešikovní, ale spíš tím, že jste zbrklí. Anebo i stavem vašich rukou, kdy je důležitá nejen jejich relativní čistota.

Jestliže obrazovka zamrzne poté, co jste po mobilu či tabletu chtěli příliš mnoho úkolů najednou – třeba jste příliš náruživě listovali v letáku Lidl – postačí obyčejný restart. Tedy dlouhé zmáčknutí hlavního tlačítka ovládání a pak kliknutí na nabídku restart. Na tuto nabídku se dá sjet i tlačítky ovládání hlasitosti, když dotyková vrstva vůbec nezareaguje.

S rukama je spojeno i jiné nereagování obrazovky, a to tehdy, když máte ruce příliš studené, příliš suché anebo příliš špinavé. Obrazovka má vodivou dotykovou vrstvu, která reaguje na dotyky rukou, jejichž povrch je také výrazně vodivý. U příliš suchých a studených rukou ale nesplníte nároky dotykové vrstvy na vodivost, podobně tomu může být u rukou špinavých.

Zde bude stačit ruce umýt, nahřát pod teplou vodou nebo si na ně alespoň chvíli dýchat (když jste zrovna venku). Příjemným řešením jsou rukavice se zakončením prstů vodivým materiálem. Tak trefíte dvě mouchy jednou ranou – nebude vám zima a mobil bude dobře reagovat.

Okolní podmínky

Obrazovka mobilu ráda zamrzne, když je telefon v nevyhovujícím prostředí. Například příliš vysoké teploty uvnitř sluncem rozpáleného auta nebo naopak hluboký mráz,když jste třeba na Silvestra venku. V takových podmínkách nedokáže mobil ani tablet pracovat správně, a to se projeví právě zamrznutím obrazovky.

Ale teploty nejsou to jediné v okolí, co může telefonu či tabletu vadit. Neplechu udělá i magnetické pole způsobené magnetem, který je položen v blízkosti vašeho zařízení. Stejně se projeví i statická elektřina, kterou mobily opravdu nemají rády.  

Mobil někdy zamrzne i během nabíjení. Stávat by se to nemělo, ovšem u starších „kousků“ se s tímto nešvarem potkáváme. Zde nezbývá než počkat, až se baterie nabije. Nebo telefon z nabíječky prostě sundat a vyřídit si vše potřebné.

Náraz

Mobil ani tablet nejsou nerozbitná zařízení, a tak jim pád nebo ostřejší náraz při manipulaci s nimi často způsobí problémy s obrazovkou. Pokud je displej viditelně rozbitý a obrazovka nechodí, asi nebude moc nadějí na zlepšení stavu. Ovšem pokud na displeji evidentní pozůstatky po pádu nejsou, zkuste obrazovku oživit.

Základním způsobem oživení je opět restart, ale k němu se následkem pádu bohužel nemusíte vůbec dostat. V tomto případě nezbude než obnovit tovární nastavení. Přijdete sice o všechna data z mobilu, ovšem pokud si je průběžně zálohujete, tak v tom vlastně není sebemenší problém.

Jak se dostat na tovární nastavení, i když obrazovka vůbec nereaguje? Telefony i tablety jej většinou mají ukryté pod kombinací dlouhého stisku hlavního tlačítka zapínání a k tomu tlačítka pro zvýšení nebo snížení hlasitosti (je nutné vyzkoušet).

Na displeji se vám následně objeví ikona i s nabídkou továrního nastavení. Na ni se přesunete tlačítky pro ovládání hlasitosti. A hlavním tlačítkem potvrdíte výběr. Po obnovení továrních dat by mělo jet vše správně (pokud se nepoškodilo cokoliv vevnitř v samotném zařízení).

Aktualizace

Nevinným, ale také neblahým záškodníkem je nekvalitní připojení k internetu. Když surfujete, obrazovka často stojí a nereaguje na nic. Na to si však dokážeme zvyknout a s pomalejším chodem počítáme, i když jsme třeba uprostřed akčního letáku Tesco a zvědavě vyhlížíme, co zajímavého na nás ještě vyskočí.

Špatné internetové připojení však může zapříčinit i nedokončení aktualizace, což ve výsledku vyústí v zamrznutí obrazovky. V tomto případě je řešení naštěstí snadné, stačí si v počítači najet na stránky výrobce vašeho telefonu a odsud si firmware stáhnout do počítače, pak jej přes USB kabel dodat do telefonu. Nebo o službu požádat v servisu.

Aktualizacím od výrobce (tzv. firmware) se nebraňme, pomáhají nám naše zařízení udržovat v kybernetickém bezpečí.

Zmatečné osobní nastavení

Někdy si chceme zařízení personifikovat až příliš a v každé aplikaci si nastavíme spousty specialitek. Jenže to ve výsledku může vést k přehlcení telefonu operačními pokyny a k výslednému zmatení celého systému a tím pádem i k zamrznutí displeje.

Jestliže telefon nereaguje vůbec, zkuste nouzový režim. Dostanete se do něj přes restart, kdy zařízení nabídne možnost přepnutí do nouzového režimu. Nebo si předem v PC vyhledejte, jak váš model telefonu přepnout do nouzového režimu.

V čem je kouzlo nouzového režimu? V tom, že během něj nemohou pracovat aplikace třetích stran, ale k samotným aplikacím se dostanete. Vymažte ty aplikace, u kterých víte, že jste si v nich zadali příliš mnoho kombinací osobního nastavení, a také všechny aplikace, které nepoužíváte nebo které jste sami vůbec nenainstalovali a nejsou ani systémové. Může totiž jít o malware, který také bývá příčinou zamrznutí obrazovky.

Po návratu do normálního režimu by mělo vše fungovat, jak má. Znovu si nainstalujte aplikace, o které opravdu stojíte a jejich personální nastavení příliš nepřehánějte, jinak skončíte znovu u stejného problému.

Kdy do servisu?

Jestliže ani jeden tip nezabral a jestliže máte poměrně nové zařízení, se kterým si neporadil ani kamarád, který se v mobilních zařízeních celkem vyzná, vyplatí se navštívit servis. Nejdříve si však dohodněte, že než začne servis s opravou, dá vám vědět cenu opravy. Nové telefony se slušným výkonem pořídíte dnes už okolo čtyř tisíc, ceny tabletů jsou podobné.

Komentáře k příspěvku